Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jakub Kulhánek je český politik a úředník, člen ČSSD, od února do listopadu 2014 náměstek ministra obrany ČR, v období 2014 až 2016 náměstek ministra zahraničních věcí ČR, od června 2018 náměstek ministra vnitra ČR. V dubnu 2021 se stal horkým kandidátem na pozici ministra zahraničních věcí po odvolání Tomáše Petříčka a poté, co Lubomír Zaorálek,vytipovaný pro zahraničí jako první, v plamenném projevu odmítl opustit post ministra kultury ČR, na který byl původně delegován Jan Birke, který byl nakonec z celé vládní rošády vyšachován.

Narodil se 30. června 1984 v Mělníku.

Kariéra

Absolvoval pražské Gymnázium Nad Štolou, 2008 vystudoval bakalářský obor Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Získal také magisterský titul na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, D.C., kde se zabýval ruskými studiemi.

Mezi roky 2008 a 2011 byl analytikem nevládní neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky, od června 2013 do března 2015 byl členem její správní rady. Působil také jako výzkumný asistent v Centerfor European Policy Analysis. Zde se věnoval vztahům Ruska k NATO, Evropské unii a jednotlivým postsovětským státům.

Během služby v diplomacii byl mimo jiné členem delegace, která v létě 2015 jednala v Libanonu o osudu pětice Čechů unesených tam v souvislosti s kauzou obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda.

V letech 2013 až 2017 působil jako parlamentní poradce tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka, od února do listopadu 2014 byl náměstkem ministra obrany Martina Stropnického, posléze radil předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi.

Od listopadu 2014 do května 2016 byl náměstkem ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, na starosti měl sekci bezpečnostní a multilaterální. Z této funkce musel odejít (respektive byl vyhozen) poté, co mu „podlomila nohy“ zkouška z ruštiny a spekulace, nakolik byl hodnověrný jeho jazykový certifikát získaný v Kyjevě.

Po odchodu z této funkce pracoval jako externíkonzultant v čínské (dnes již zkrachovalé) společnosti CEFC Europe (její hlavní figurou na české straně byl exministr obrany a šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík), dle vlastních slov se v ní jiné věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU. Ta měla (i díky zdatnému lobbingu prezidenta Miloše Zemana) do ČR nasměrovat stamiliardové investice, které však nikdy nedorazily.

V červnu 2018 se stal politickým náměstkem ministra vnitra Jana Hamáčka.

Ve volbách do Evropského parlamentu 2019 kandidovalza ČSSD, ale neuspěl. V krajských volbách 2020 se pokoušel dostat za sociální demokracii do středočeského zastupitelstva, ovšem ani v tomto případě se mu to nepodařilo.

Premiér Andrej Babiš jej v Rádiu Zet označil za„slušného kluka“. Má bezpečnostní prověrku na stupeň „přísně tajné“, přesto jej experti označují za potencionální bezpečnostní riziko.

Články