Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Jak jsem poznal vaši matku (v anglickém originále How I Met Your Mother, často zkracováno jako HIMYM) je americký sitcom jehož autory jsou Carter Bays a Craig Thomas, kteří v jeho rámci působili také jako výkonní producenti a podíleli se i na některých scénářích.

-Premiéra: 19. září 2005

-Režie: Pamela Fryman (kromě 12 dílů)

Premiérově byl vysílán na stanici CBS v letech 2005–2014, celkem vzniklo 208 dílů v devíti řadách.

Obsazení: herci a postavy

  • - "Josh Radnor":https://www.extra.cz/tema/josh-radnor ("Ted Mosby":https://www.extra.cz/tema/ted-mosby)
  • - "Jason Segel":https://www.extra.cz/tema/jason-segel ("Marshall Eriksen":https://www.extra.cz/tema/marshall-eriksen)
  • - "Cobie Smulders":https://www.extra.cz/tema/cobie-smulders ("Robin Scherbatská":https://cs.wikipedia.org/wiki/Robin_Scherbatsk%C3%A1)
  • - "Neil Patrick Harris":https://www.extra.cz/tema/neil-patrick-harris ("Barney Stinson":https://cs.wikipedia.org/wiki/Barney_Stinson)
  • - "Alyson Hannigan":https://www.extra.cz/tema/alyson-hannigan ("Lily Aldrinová":https://www.extra.cz/tema/lily-aldrinova)
  • Cristin Milioti (Tracy McConnellová Matka, 9. řada, v 8. řadě jako host)
  • Bob Saget (vypravěč starší Ted Mosby, pouze hlas)
  • David Henrie (Luke Mosby)
  • Lyndsy Fonseca (Penny Mosbyová)

Děj seriálu Jak jsem poznal vaši matku

Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005.

Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vysoké Marshallem a s další neoficiální spolubydlící (učitelkou z mateřské školky) Lily

Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si rovněž ženu svého srdce. A shodou okolností v témže okamžiku stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin

Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva, užívá si nevázaného života plného sexu i zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. On jim ale vlastně nedal na vybranou.

Seriál je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako Přátelé 21. století. To podtrhuje skutečnost, že se v obou sitcomech objevila řada stejných herců.

Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velmi zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav.

Zaznamenal úspěch i u kritiků a po celou dobu vysílání si držel vysokou sledovanost. Sitcom i jeho protagonisté získali mnoho cen. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris byl za rok 2009 nominován na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli televizního seriálu.

Také si v něm zahrála například Britney Spears Mandy Moore nebo Enrique Iglesias jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí.

Zajímavosti

Během třetí řady seriálu proběhla stávka hollywoodských scenáristů. První epizoda po této akci byla uvedena 17. března 2008. Zároveň si poté seriál prohodil časový slot se sitcomem Teorie velkého třesku

V České republice měl úvodní díl premiéru v listopadu 2009 na stanici Prima Cool Překlad je dílem Petra Anderleho, Mikuláše Bryana a Silvie Šustrové.

V 16. epizodě 8. série (s podttiulem Bad Crazy) se mihne boxer Mike Tyson

Barney nosil "kachničkovou kravatu" 11 epizod.

MacLaren's Pub se kromě Los Angeles vyskytuje v mnoha zemích, například německém Berlíně

Během 17. dílu 5. série má Ted oblečené tričko s adresou Ve smečkách 25, což je vyhlášené místo v Praze

Ve 22. epizodě 4. série se Barney chystá jako svou dvoustou přítelkyni sbalit českou modelku Petru Petrovou.

Skladba Let´s Go to the Mall se stala tak populární, že se objevila ve videohře Just Dance 3.

Postava Barneyho v několika epizodách mluví o svých knihách. Do roku 2011 byly vydány tři, přičemž všechny vyšly pod jeho seriálovým jménem, a to i v české verzi. Skutečným autorem anglického originálu byl však Matt Kuhn, překladatelem do češtiny Vít Penkala.

Každá série seriálu představuje jeden rok v životě hlavních hrdinů.

V 7 díle 6 série je narážka na film Kmotr (1972). V posteli jednoho z dětí u Lily ve školce se objeví useknutá hlava plyšového koně.

Ve 14. díle 3. série, když si Barney promítá v paměti ženy, se kterými spal, se ve zrychleném záběru objeví také Madeleine Albright

Články