Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Celým jménem John Joseph Nicholson, americký herec, režisér, producent a scenárista, narozený 22. dubna 1937 v Neptune, New Jersey (USA

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Absolvoval prestižní divadelní školu Actors' Studio v New Yorku Velmi známým se stal v roce 1969, kdy ztvárnil jednu z hlavní rolí (George Hansona) ve snímku Bezstarostná jízda režírovaném Dennisem Hopperem Po tomto úspěchu sehrál následující rok svou první hlavní roli ve filmu Malé životní etudy režiséra Boba Rafelsona.

Jedná se o trojnásobného držitele Oscara (Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975, Cena za něžnost - 1984 a Lepší už to nebude - 1997), sedminásobného držitele Zlatého glóbu trojnásobného laureáta Ceny BAFTA a rovněž držitele Grammy za Nejlepší album pro děti (The Elephant's Child - 1988).

Od roku 2010 nepřijal žádnou další filmovou roli.

Osobní život

Byl známý svým bouřlivým stylem života. Jeho vztahy narušovaly pravidelné milostné avantýry, které nezřídka končily početím nového potomka.

Zároveň si prožil zajímavé rodinné zvraty. Například teprve ve svých 37 letech zjistil, že žena, kterou považoval za svou matku je jeho babičkou. Jeho skutečná matka se tvářila jako jeho sestra a v roce 1960, v jeho 21 letech, zemřela na rakovinu.

Ženatý byl pouze se Sandrou Knight (1962 až 1968), mezi jeho dlouholeté partnerky patřily Anjelica Huston (1973 až 1990) nebo Rebecca Broussard (1989 až 1994). Celkem se mu narodilo sedm potomků (Jennifer Nicholson, Honey Hollman, Ray Nicholson, Tessa Gourin, Caleb James Goddard, Madison Nicholson a Lorraine Nicholson).

Články