Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Ivan Trojan je český herec a dabér narozený 30. června 1964 v Praze

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V mládí se aktivně věnoval basketbalu, proto také studoval sportovní gymnázium a chtěl pokračovat na FTVS Univerzity Karlovy Ovšem nakonec místo sportovní dráhy zvolil, po vzoru otce, kariéru hereckou a vystudoval herectví na pražské DAMU (ukončil ji 1988).

Ve stejném roce nastoupil na základní vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru odkud však byl převelen k jednotce na východní Slovensko protože podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a následně i petici Několik vět přičemž oba své podpisy odmítal odvolat.

Po ukončení DAMU začal hrát v Realistickém (dnes Švandově) divadle V sezónách 1990–1997 působil v Divadle na Vinohradech Následně odešel do nově vznikajícího souboru Dejvického divadla kde působí dosud.

Je držitelem Ceny Thálie z roku 2000, šesti Českých lvů (čtyři získal v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli, dva za Nejlepšího herce ve vedlejší roli) a Týtý (z roku 2007).

V roce 2021 získal Českého lva za hlavní roli ve snímku Šarlatán

Osobní život

Pochází z herecké rodiny – jeho otcem je herec Ladislav Trojan bratr Ondřej filmový producent a režisér.

S manželkou (též herečkou) Klárou Pollertovou-Trojanovou (sestrou vodního slalomáře a kanoisty, olympijského vítěze Lukáše Pollerta) mají čtyři syny – Františka, Josefa (též hraje), Antonína a Václava.

Články