Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dokumentární cyklus České televize mapuje za pomoci skryté kamery nekalé praktiky týkající se zdraví i života lidí kolem nás. Díl Infiltrace: Obchod s nadějí se zaměřuje na podivné okolnosti související s pomoci rodičům dětí trpících poruchami autistického spektra a zodpovězení otázky, nejde-li spíše o výdělečný a promyšlený podvod.

Původně měla být jeho premiéra odvysílána 15. března, leč na základě četných stížností došlo k jejímu měsíčnímu odložení a opětovnému posouzení všech aspektů vysílání. Jedním z iniciátorů tohoto postupu bylo sdružení Rodiče pro děti s autismem (ROPRODESA které nemělo tušení, že někdo děti jejich členů natáčel za účelem zveřejnění bez předchozího souhlasu, a to ještě v soukromém bytě jednoho ze členů sdružení.

Některé další díly cyklu

Obsah cyklu Infiltrace

Jeho první díl natočila ČT před 17 lety, úsilí členů štábu přitom přináší úspěchy. Po odvysílání části Já, ošetřovatelka (2004) došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, čehož si všimli i v zahraničí. Po zveřejnění dílu Obchod se zdravím (2018), přišlo Ministerstvo zdravotnictví s novým zákonem o léčitelích (jedna z terapeutek v něm totiž prohlašovala, že se dá rakovina „vykadit“).

Na základě Obchodu se svědomím (2019) policie obvinila Nemocnici Pardubického kraje a tři zdravotníky. Pořad vyvolal rovněž velký ohlas u diváků, kteří začali nabízet finanční pomoc rodině Adama Vyčítala jenž upadl do bdělého kómatu po operaci mandlí.

Obsah části Infiltrace: Obchod s nadějí

Tentokrát si tvůrci posvítili na léčbu lidí s různě závažnými poruchami autistického spektra, kterých může v ČR žít až 200 tisíc. Přesná čísla ovšem nejsou k dispozici, protože donedávna u nás nikoho nezajímala. Dalším smutným paradoxem je, že tato porucha zatím končí dosažením dospělosti, dále se totiž s diagnózou původně určenou pro dětský věk nepracuje. Čeká se, kdy Světová zdravotnická organizace vydá revizi klasifikace nemocí. Tento zmatek nahrává podvodníkům, kteří se neštítí zneužívat nemocné ve svůj vlastní prospěch

Pořad se zaměřuje na to, co se odehrává za zdmi jednoho konkrétního centra. Infiltrátorka Bára se nejdříve sama zapojila do vzdělávání v rámci aplikované behaviorální analýzy a poté se na měsíc nechala zaměstnat v jedné pražské neziskové organizaci. Ta dopoledne působí jako školka pro děti, odpoledne zde probíhají individuální terapie. Dle jejího zjištění se v něm kupí prohřešky (terapii např. provozují lidé bez vzdělání najímaní na ulici) a celá věc se jeví jako obrovský podvrh, navíc sponzorovaný rodiči nemocných dětí, a to nemalou částkou 33 tisíc korun měsíčně.

Články