Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Spa Hotel Thermal je situován v samém srdci Karlových Varů, na okraji lázeňské zóny, nedaleko sadů Antonína Dvořáka a kolonád s léčivými prameny. 

Byl vybudován v letech 1967 až 1976 dle návrhu manželů architektů Věry (1928) a Vladimíra (†1990) Machoninových. Komplex je postaven ve stylu brutalismu a od počátku se o něm uvažovalo jako o kongresovém hotelu a hlavním centru Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Celková kapacita přesahuje 2000 konferenčních míst. Největší měrou se na ní podílí Velký/Kongresový sál s 1 148 místy, mimo něj se zde nachází i Malý sál, Projekční síně ​(A, B, C), Červené salónky (I., II., III.) a Salonek Moser.

Popis

Skládá se z několika budov. Hlavním tělesem je šestnáctipodlažní železobetonová stavba o výšce 65 metrů. Inspirací autorům byly mj. práce Le Corbusiera (†1965). Ocelové části stavby vznikly ve Vítkovicích​, k mytí oken slouží jeřáb na střeše budovy. Hotel má kapacitu 533 lůžek v 273 pokojích. Nachází se zde restaurace, kavárna, casino, obchodní pasáž, parkoviště a garáže s myčkou a autoservisem.

V místech bývalých podzemních technických garáží byl vybudován balneo provoz.

Historie stavby

V místech dnešního hotelového komplexu stála Chebská ulice. Před začátkem jeho výstavby muselo být zbouráno asi 30 domů, většinou secesních z 19. století. Mezi nejvýznamnější zdemolované stavby patřila např. Mattoniho vila nebo hotel Pošta.

5. června 1968 byl položen základní kámen nové budovy, slavnostní zahájení provozu proběhlo v lázeňské sezóně 1977. Stavba tak probíhala 9 let, důvodem zdržení byl nedostatek peněz a také průsak podzemní vody do základů stavby.

Vlastník

Byl postaven jako státní. Od devadesátých let 20. století se uvažovalo o jeho privatizaci, případně i zbourání a nahrazení lépe zapadající stavbou. Prodej soukromému majiteli byl však neúspěšný, proto zůstal v rukou ČR, konkrétně Ministerstva financí. To začátkem 2015 hovořilo o jeho postupném prodeji, přičemž jako první byl nabídnut venkovní bazén. Tehdejší premiér Andrej Babiš (1954) uvedl, že ho chce prodat ideálně „bohatému arabskému šejkovi“. Proti tomuto plánu se však zvedla vlna nevole, a to i ze strany původních architektů, kteří považují bazén za nedělitelnou součást komplexu.

V červenci 2015 ministerstvo od prodeje bazénu ustoupilo, naopak se začalo hovořit o případném prohlášení celého hotelu za kulturní památku.

Bazén

Je unikátem celého areálu. Jako vyhřívaný byl postaven 1976 na skále vedle samotné budovy hotelu. Dlouhý býval 50 metrů. Část vody (asi 15%) tvořila přímo ta z karlovarského Vřídla, i díky ní teplota v bazénu dosahovala 26 až 28 °C. Později však začal chátrat a od 2012 byl přes zimu uzavřený, od 2015 natrvalo. 

Po rekonstrukci byl znovuotevřen v srpnu 2021. Plocha byla rozdělena na dva bazény, z nichž jeden obsahuje pouze teplou vřídelní vodu.

Rekonstrukce

Ministerstvo financí na ni vyčlenilo 580 milionů Kč​. V listopadu 2019 byla zahájena, původně měla probíhat do 2022. Již předtím byla dokončena oprava havarijního stavu střechy kongresové části.

Je tvrdě kritizována odbornou + laickou veřejností. Důvodem je především to, že není dostatečně citlivá. Dřívější ministryně financí Alena Schillerová (1964) sice prohlásila, že stát pravidelně spolupracuje s rodinou Machoninových, to však vnoučata původních architektů odmítla.

Filmový festival

Získal v hotelu hlavní základnu, koná se v něm i úvodní a závěrečný ceremoniál, jsou zde předávány Křišťálové glóby.

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Články