Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Hospoda je český seriál natočený TV Nova o celkové délce 52 dílů vzniklých ve dvou sériích. Jednotlivé části trvají do třiceti minut a vznikly v rozmezí let 1996 a 1997. Každý díl se v barrandovských ateliérech natáčel zhruba dva dny.

Režie: Jaroslav Dudek
Scénář: Jiří Drejnar

Obsazení: herci a postavy

Petr Nárožný (hospodský Jaroslav Dušek)
Ladislav Potměšil (podnikatel v nákladní silniční dopravě Václav Novák)
Bronislav Poloczek (kotelník Tomáš Babula)
Jiří Menzel (primář psychiatrie a radní doc. MUDr. Jindřich Prášek)
Jan Kanyza (advokát JUDr. Vladimír Zatloukal)
Jiří Krytinář (kamelot David Goliáš)
Pavel Vondruška (harmonikář Joska Váňa)
Václav Knop (majitel domu s hospodou, středoškolský pedagog a domácí Břetislav Jonáš)
Věra Tichánková (důchodkyně Vendula Jirásková)
Lubomír Lipský (důchodce Alois Horáček)
Josef Dvořák (kuchař František zvaný „Kachna“)
Zuzana Bydžovská (servírka Mařka)
Eva Čížkovská (servírka Janinka)
Blažena Holišová (paní Jonášová, matka domácího Jonáše)
Veronika Žilková (Vlasta Nováková, manželka Václava Nováka)

Děj seriálu Hospoda

Pojednává o štamgastech jedné hospody a začíná se odehrávat od okamžiku, kdy hospodskému Duškovi náhle umře kamarád Jan Jonáš, který mu ovšem předtím odkáže do pronájmu prostory pro hospodu na dobu deseti let. To se ovšem nelíbí jeho synovi Břetislavovi (ani jeho matce), což mu během celého seriálu dávají jasně najevo.

Zajímavosti

Autorem znělky Do naší hospůdky je Jaroslav Uhlíř.

Roku 2005 bylo (po dlouhých průtazích) upuštěno od realizace třetí řady, neb se z herců stali již pánové v letech a některé situace by s nimi vyznívaly dětinsky. V této sérii se Jonáš měl stát poslancem a Václav Novák měl po návratu z vězení nastoupit k Babulovi do kotelny. Postavu doktora Práška měl nahradit novinář Meluzín, protože Jiří Menzel již v natáčení nechtěl pokračovat (za své účinkování v něm se styděl).

Existuje i speciální epizoda, ve které se pojednává o tom nejlepším z celého seriálu.

Téměř v každé epizodě se objevil nějaký host, obvykle někdo ze známých herců (např. Viktor Preiss, Marek Eben, Josef Somr, Jan Přeučil, Valérie Zawadská atd.)

Protože byl Václav Knop do seriálu vzat až na poslední chvíli (jeho roli měl původně ztvárnit Miroslav Donutil), nebyl režisér o jeho vhodnosti pro roli zcela přesvědčen. Teprve herectvím v epizodě Forbes jej naprosto přesvědčil.

Petr Nárožný často na přání režiséra improvizoval. Během natáčení se při čepování vyskytovala řada hluchých míst, proto ho prosil, aby něco vymyslel, což také často a rád dělal.

Při natáčení se používaly speciálně upravené půllitry, které měly uprostřed skleněnou výplň. Takže zatímco před kamerou vypadal krýgl jako plný piva, ve skutečnosti ho obsahoval jen třetinu.

V seriálu zazní několik názvů okolních hospod, nejčastěji je zmiňován podnik U Brázdů a vinárna U Modráčků. Nikdy však není zmíněno jméno té seriálové.

Eva Čížkovská během natáčení čekala narození druhého dítěte, dcery Adély, čehož si nikdo nevšiml, protože do pátého měsíce těhotenství přibrala pouze pět kilo.

V seriálu nikdy nezazní, jaká značka piva se v hospodě točí.

Postava Kachny v podání Josefa Dvořáka je jemnou parodií na kuchaře Kuřátka v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984), ztvárněného stejným hercem.

Články