Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Třídílná minisérie České televize Herec pojednává o svědomí, tajemství, strachu, touze žít po svém a okolnostech, kterým je občas skutečně těžké čelit

 • Premiéra prvního dílu: 11. října 2020 na ČT1
 • Scénář: Petr Bok, Pavel Gotthard
 • Režie: Peter Bebjak

Obsazení: herci a postavy

Děj seriálu Herec

Je Silvestr 1952. Stanislav Láník žije jen s babičkou a sestrou Anežkou. Otec padl ve válce ve službách západní armády, matka zemřela ve vězení jako kolaborantka. Standa a Anežka jsou tak vlastně odsouzeni k přežívání bez šance na vzdělání a lepší práci. Standa je talentovaný herec v ochotnickém divadle. Má sen se jednou prosadit ve velkém profesionálním divadle, snad i na plátně. Ale místo toho musí zase vystřídat zaměstnání. Nastupuje jako údržbář na univerzitu. Má tu ale tajný úkol, za který na sebe určitě nebude pyšný...

Dramatický příběh slibného mladého herce je zasazen do počátku padesátých let - vrcholného období komunistických represí. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit se mu, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Stanislav navíc nejen před režimem, ale i před celou společností, musí skrývat svou sexuální orientaci. „Být na kluky“ bylo trestné. A když se k tomu přidá velký škraloup v kádrovém profilu kvůli provinění vlastních rodičů, nabídne se otázka, jak změnit přežívání ve strachu v plnohodnotný život.

Nominace a ocenění

Herec byl nominován na evropského televizního Oscara Prix Europa. Nominaci získal v kategorii TV Fiction. Ceny se budou udělovat v rámci festivalu v braniborské Postupimi ve dnech 18. až 25. října 2020.

První díl uvidí diváci v neděli 11. října 2020 od 20:15 na programu ČT1. Následující dvě neděle se pak mohou těšit na další dvě pokračování. Jde o jeden z mála premiérových pořadů, který se v programu České televize na podzim 2020 objeví.

Hlavní postavy seriálu Herec a jejich charakteristika

 • Standa Láník
 • Standa Laník je talentovaný a velmi ctižádostivý mladík, který touží být v životě úspěšný. A to navzdory likvidačnímu kádrovému profilu, jenž ho zatím pokaždé stáhl ke dnu. Standa v sobě navíc skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Píše se rok 1953. A Standa se ve službách Státní bezpečnosti stává mužem na špinavou práci. Je přesvědčen, že to jemu, jeho sestře a babičce nakonec přinese vysvobození z příkoří osudu, které je zatím tak nesnesitelně svírá.

  • Anežka Láníková
  • Anežka Láníková je sestra Standy. I ona doplatila na třídně nevyhovující minulost svých rodičů a nezbylo jí nic jiného, než vzít zavděk alespoň prací u popelářů. Žije s bratrem a babičkou v bytě, ze kterého je chce vyhnat soused „soudruh“ Štěpánský a je bez šance na lepší zaměstnání i budoucnost. Proto se svým přítelem Zdeňkem dospěje k rozhodnutí, že se pokusí dostat přes hranice na západ, kde chce začít nový a lepší život.

   • babička Božena Hrubá
   • Sourozenci jsou už dospělí a čím dál víc se projevují jejich rozdílné povahy. Babička si uvědomuje, že funkční rodinu jim nahradit nedokáže. Jen se po zmizení zetě a smrti své dcery ze všech sil snažila, aby dětem udržela domov. Ale síly jí pomalu docházejí.

    • kpt. Jindřich Korčák
    • Jindřich Korčák je řídící důstojník StB, která má na starosti právě Standu a úkoluje ho. Je ke Standovi zdánlivě přátelský, ale ve skutečnosti je součástí soukolí moci, v němž aktivně řídí operace namířené zejména proti prominentním osobám, které komunisté potřebují zatknout a usvědčit z protistátní činnosti anebo vydíráním získat na svou stranu.

     • Karel Štěpánský
     • Karel Štěpánský je domovník, zapálený komunista a člen vedení ONV v domě, kde bydlí také Láníkovi. Dobře ví o poskvrněné minulosti jejich rodičů. To je také důvod, proč se je všemi možnými způsoby snaží z bytu vyhodit. Neštítí se udávání, jen aby dosáhl svého. Udal neoprávněně Standovu a Anežčinu matku, ale svědomí ho netrápí. Žádné nemá.

      • Zdeněk Špork
      • Zdeněk Špork je Anežčin snoubenec, pracují společně u popelářů. Je potomkem šlechtického rodu, kterému komunisté zkonfiskovali veškerý majetek. Kvůli svému původu se stal třídním nepřítelem. Rozhodne se spolu s Anežkou emigrovat.

       • Prof. Viktor Hél
       • Viktor Hél je postarší profesor matematiky na Karlově Univerzitě, který je mimo jiné zapojen do výzkumu pro stranu v nejvyšším státním zájmu. Režim nutně potřebuje talentované matematiky a fyziky. Profesor se i proto cítí bezpečně a dál si užívá života tak, jak byl zvyklý. A snaživý mladík Standa přesně zapadá do jeho plánů.

        • plk. Vladimír Kempný
        • Vladimír Kempný je zástupce náčelníka Hlavní politické správy, do jehož kompetence spadá i vinohradské Divadlo československé armády, kam Standa jako elév nastoupil. Má se stát vojenským přidělencem na ambasádě v Curychu. StB ho ale podezírá, že chce vyvézt z republiky tajné bezpečnostní informace, proto na něj nasadí Standu, který nesnadný úkol splní na výbornou. Zbývá už jen nahrát jeho doznání, aby mohl být plukovník zatčen a usvědčen.

         • Marta Švarcová
         • Marta Švarcová je mladá, půvabná ambiciózní herečka z vinohradského souboru Divadla československé armády. Standu si velmi rychle oblíbí a chce jej dokonce svést. Časem se ale ukáže, že Marta má poměrně dobrý přehled o tom, co se v souboru i mimo něj děje. Podezřelé je to, odkud má tak důvěrné zprávy.

          • Eva Doležalová
          • Eva Doležalová je snaživá amatérská herečka z ochotnického divadelního souboru, který vede její otec. Standu miluje a snaží se mu to dávat najevo. Ale jejich případný vztah je v příkrém rozporu se Standovými ambicemi, jež jej nakonec ze souboru i od ní odloučí.

Články