Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Česká zpěvačka Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze.

Největší hity

Proslavila se též jako herečka.

Nejznámější role

Kariéra

Helena Vondráčková prožila dětství ve východočeských Slatiňanech na Chrudimsku. Už od dětských let zpívala a hrála na klavír. Svou úspěšnou kariéru odstartovala v roce 1964, kdy vyhrála pěveckou soutěž Hledáme nové talenty. Helenka Vondráčková tehdy v pražské Lucerně zaujala písněmi George Gershwina Summertime a The Man I Love. V témže roce nahrála hit Červená řeka a v roce 1965 se stala Zlatou slavicí. V té době nastoupila do divadlo Rokoko kde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem s kterými na sklonku 60. let vytvořila popové trio Golden Kids. Kromě hudební kariéry také slibně rozjela i svou kariéru hereckou, když po boku Neckáře hrála v dnes už legendární pohádce Šíleně smutná princezna

V 70. letech se Golden Kids rozpadli. Kubišové režim zakázal vystupovat a Neckář i Vondráčková se vydali na sólové dráhy. Vondráčková vystupovala hodně v zahraničí a točila alba pro zahraniční společnosti. Úspěch slavil hit Malovaný džbánku, za který získala v roce 1977 v polských Sopotech Grand Prix.

V 80. letech spolupracovala s Orchestrem Gustava Broma a Jiřím Kornem. Moderovala také televizní pořad Sejdeme se na výslunní V anketě Zlatý slavík se často objevovala na druhém nebo třetím místě, alespoň do roku 1985, poté už obsazovala nižší příčky.

V 90. letech dostala hlavní roli v muzikálu Bídníci (Fantine), vydala také Broadway album které bylo plné známých muzikálových melodií.

V roce 2000 se připomněla albem Vodopád které se stalo nejprodávanější deskou roku, zahrnovalo třeba skladbu Dlouhá noc. Helena Vondráčková díky němu vyhrála v anketě Zlatý slavík.

Moderovala hudební pořad TV Prima Hvězdy u Piana Objevila se v dalších muzikálech: Cats (Grizabella), Mona Lisa (Caterina de´ Gherardini), Mamma Mia! (Donna), Muž se železnou maskou (královna Anna) a v dalších.

Za svou kariéru posbírala velké množství cen a vyznamenání. V roce 1982 převzala titul zasloužilá umělkyně, v roce 2017 převzala od prezidenta ČR Miloše Zemana Medaili Za zásluhy

Osobní život

Jejím prvním manželem se v roce 1983 stal německý hudebník Helmut Sickel, který pro ni zkomponoval některé písně (Čas je proti nám Sprint…). V roce 2001 se rozvedli.

Podruhé se vdala dne 22. února 2003 na Karlštejně. Jejím druhým manželem se stal Martin Michal

Jejím bratrem je český skladatel, muzikant a režisér Jiří Vondráček který je otcem zpěvačky a herečky Lucie Vondráčkové

Články