Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Česká zpěvačka Hana Zagorová se narodila 6. září 1946 v Petřkovicích (dnes součást Ostravy). Zemřela 26. srpna 2022 ve věku 75 let.

Nejznámější písničky

Kariéra

Vůbec první ocenění získala už v roce 1956, když byla ve 4. třídě na základní škole. Šlo o diplom za sbírku básní v soutěži tvořivosti mládeže.

Poprvé v televizním pořadu účinkovala v roce 1964.

Ke studiu herectví nastoupila v roce 1964 na brněnské JAMU a to i přesto, že o rok dříve vyhrála hudební soutěž Hledáme nové talenty. O její pěvecké kariéře rozhodla až spolupráce s ostravským rozhlasem, kde nahrála své první písně.

Studium dokončila roku 1968, rok poté se přestěhovala do Prahy.

V roce 1972 hostovala v divadle Semafor (představení Kytice). Její angažmá v tomto souboru skončilo v roce 1974.

Už předtím začala spolupracovat s Karlem Vágnerem Petrem Rezkem, Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem.

V roce 1983 převzala titul zasloužilý umělec. Během své kariéry nazpívala kolem devíti stovek písniček a posbírala velké množství cen. V letech 1977 až 1985 získala devět Zlatých slavíků v řadě za sebou, přičemž roku 1982 a 1983 byla absolutní vítězkou této ankety.

Zahrála si také v několika muzikálech (např. Mona Lisa nebo Jack Rozparovač). Moderovala televizní pořady, napsala několik knih.

Osobní život

Její matka byla učitelka a otec stavební inženýr.

Nedlouho před listopadem 1989 podepsala petici Několik vět. V revolučních dnech pak, spolu s hudebníkem Jaroslavem Hutkou zazpívala hymnu na Václavském náměstí.

Poprvé se provdala v roce 1986 za tanečníka a baletního mistra Vlastimila Harapese. Jejich manželství se rozpadlo se roku 1992.

Po rozvodu se podruhé provdala 30. května 1992, kdy se stal jejím manželem slovenský tenorista Štefan Margita, se kterým nejen žila, ale také vyrážela na společné koncerty (např. Konečně společně tour 2020). Rozdělila je až její smrt.

Děti mít nemohla a to kvůli těžké poruše krvetvorby.

Byla též známá pod přezdívkami Hanička Písnička či nebo Hanička Šampíčko.

Zdravotní problémy

Na začátku září 2020 skončila Hana Zagorová v péči odborníků v nemocnici. Kvůli zdravotním problémům, se kterými se potýká, byla nucena zrušit plánované akce. Obava, že zpěvačka má koronavirus, se nakonec potvrdila. Měla se například společně s manželem Štefanem Margitou objevit v Show Jana Krause. Ve čtvrtek 10. září 2020 byla propuštěna z nemocnice. Štefan Margita uvedl, že se jeho manželka cítí dobře a děkuje za podporu. Následující den se však její stav znovu zhoršil a populární česká zpěvačka se musela vrátit zpátky do nemocnice kvůli rozhozeným krvinkám. Z nejhoršího se jí podařilo dostat a spolu se svým manželem začala znovu plánovat koncertní program.

V srpnu 2021 však Hana Zagorová oznámila, že kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu ruší své nadcházející koncerty. Jednalo se o koncerty v termínu od 5. 8. do 30. 10. 2021. Zhoršený zdravotní stav přičítala koronaviru, který rok před tím prodělala. Kromě toho její život už od 70. let 20. století paroxysmální noční hemoglobinurie, což je nevyléčitelná nemoc krve, přesněji řečeno jde o potíže s červenými krvinkami.

Úmrtí Hany Zagorové

Na konci května 2022 roku skončila Hana Zagorová opět v nemocnici. Zradil jí organismus a ona upadla do bezvědomí. Naštěstí byl nablízku Štefan Margita, který okamžitě zavolal záchranku. 

Že se její zdravotní stav nelepší, naznačovala i informace, že její manžel kvůli jejímu zdraví s těžkým srdcem odmítl vysněnou roli v Národním divadle.

Hana Zagorová zemřela v pátek 26. srpna 2022 ve věku 75 let. Smutnou zprávu jako první přineslo CNN Prima News. Informaci potvrdil Štefan Margita pro redakci eXtra.cz. "Promiňte, je to tak čerstvý," řekl v slzách.

Články