Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Česká spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (rozená Kločuraková) se narodila 21. března 1955 v Praze.

Nejznámější knihy

Je jedinou dcerou ukrajinského básníka Vasila Kločuraka (přejmenovaného na Kločureka), který pocházel z Podkarpatské Rusi.

Po absolvování gymnázia vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU

Od roku 1988 pracovala v Československé televizi, pod palcem měla oblast zábavy. Později se věnovala novinám a publicistice. V roce 1993 se stala zástupkyní šéfredaktora deníku Telegraf.

V 90. letech minulého století se dostala do širšího povědomí diváků jako moderátorka několika televizních pořadů. Jednalo se například o cestopisný pořad Zanzibar či týdeník poskládaný ze společenských reportáží V žitě (později Žito).

Byla vybrána na post šéfredaktorky společenského týdeníku Story. Na tomto postu strávila sedm let, pak Story opustila a založila vlastní časopis, pro který vybrala název Šťastný Jim. Její nový časopis vycházel do roku 2009. V letech 1999 až 2007 uváděla pořad České televize Banánové rybičky

Celkem napsala 29 knih a mnoho scénářů. Za literární činnost i své další aktivity získala řadu cen. Například celkem dvakrát obdržela cenu TýTý za pořad Banánové rybičky. V roce 1994 jí byl udělen Český lev v kategorii Nejlepší scénář za film Díky za každé nové ráno

Od září 2019 působí spolu s Alešem Hámou v zábavném pořadu České televize který nese název To se ví

Osobní život

Během studií na pražské FAMU se seznámila se svým nastávajícím manželem, kterým byl Zdeněk Pawlowski Svého manžela do společnosti nevodila. Z jejich svazku vzešly dvě děti - dcera Nátálie ( 1981) a syn Petr ( 1986). Její manžel zemřel po těžké nemoci v roce 2013 a Halina se stala po 35 letech manželství vdovou.

Články