Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Guru Jára, občanským jménem Jaroslav Dobeš, známý také jako Óm nadsamec ​a guru Anahdán, je český mistr tantry, výtvarník, fotograf, spisovatel duchovní literatury a zakladatel esoterické školy Poetrie, od 2014 stíhaný pro znásilnění svých klientek, a to společně se spolupracovnicí Barborou Pláškovou (1974).

Narodil se 4. ledna 1971 v Příbrami (tehdejší Československo).

Kariéra

Dle svého životopisu 1989 emigroval do Itálie, kde údajně dosáhl stavu satori, duchovního cíle zen buddhismu. Měl se také zdržovat v Dolomitech, Provence, Severní Indii a Egyptě, kde 1995 v gízské Menkaureově pyramidě získat nejvyšší egyptské „zasvěcení".

Nelze však věrohodně doložit zakládá-li se některá z uvedených informací na pravdě.

Aktivita

Jako duchovní učitel vystoupil na veřejnost 1996, kdy započal své působení v rámci přednášek a seminářů. Nejviditelnější byl do 2007, kdy vydával časopis Poetrie, distribuoval knihy a CD, pořádal různá setkání v čajovnách nebo esoterických festivalech, případně se jich přímo účastnil. Také založil několik ateliérů, „klášter“ Kitak v Odrlicích u Olomouce a duchovní školu Poetrie (2010). Ta vzbudila největší zájem.

Kauza

Na jeho případ poprvé v médiích upozornil redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal (1965) v roce 2011. Policie Dobeše sledovala od 2007 pro podezření z pohlavního zneužití svých studentek.

Ty byly do kurzů vybírány a tříděny dle fyzického vzhledu na tzv. áčka, béčka a céčka. Do A spadaly především mladé, štíhlé, modrooké blondýny. Do B mladé plnoštíhlé ženy s tmavýma očima, do C ty starší a taktéž silnější. Tato selekce byla odůvodňována myšlenkou, že mladší a přitažlivější lidé mají jemnější duchovní energii a jsou vhodnější pro její kultivaci.

Jeho kurzy a přednášky navštěvovali také muži, náplň pro ně se ale ve srovnání se ženami lišila.

V rámci Poetrie a dalších akcí nabízel léčebnou metodu, kterou údajně mohl provést jako jeden z mála zasvěcených tantriků na světě, tzv. „odháčkování”. Háčky v ženských tělech měli zanechat jejich předešlí sexuální partneři, a tyto "překážky" bránily v proudění energie, jejich duchovním růstu a osobním rozvoji.

Dotyčným však nebyly známy podrobnosti tohoto postupu. Pod vedením Pláškové se dívky ve spodním prádle podrobily dechovým cvičením, které vedly k hyperventilaci a často v důsledku kombinace s nedostatkem spánku, stravy, dehydratace a stresu se nezmohly k ovládání svého těla a vyjádření nesouhlasu (ústně či fyzicky) vůči souloži, kterou na nich Dobeš vykonal.

Trestní stíhání

Zlínský soud 2014 nepravomocně odsoudil Pláškovou k 9 rokům a 6 měsícům + Dobeše k 10 letům vězení. Soud dále dospěl k závěru, že „jednání obou obžalovaných je společensky vysoce nebezpečné, neboť bylo plánované, promyšlené, trestnou činnost realizovali v průběhu téměř tří let, prokazatelně vůči osmi poškozeným”.

Obžaloba popisovala případy z let 2004 až 2007, u poškozených se projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku na Olomoucku. „Odháčkováním“ prošlo asi 350 žen, řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv.

Po odvolání vrchní soud trest zrušil a zlínský soud Dobeše následně 2018 nepravomocně odsoudil na 7 roků a 6 měsíců za znásilnění 6 žen.

Nejnovější rozsudek Krajského soudu ve Zlíně proběhl v březnu 2020 a týkal se další skupiny žen.

Žádost o azyl

Média v květnu 2015 upozornila na zadržení dvojice imigračními pracovníky, které proběhlo v témže měsíci na Filipínách. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že oba požádali o náboženský azyl, ten jim však nebyl potvrzen.

Dostat Dobeše zpátky do ČR bylo komplikované i proto, že mezi Českem a Filipínami neexistuje platná mezinárodní smlouva o vydávání osob (viz níže).

Snaha o náboženskou registraci

V reakci na popsáné stíhání požádali jeho příznivci v polovině roku 2015 o registraci Cesty Guru Járy (CGJ) jako náboženské společnosti, která byla ovšem zamítnuta Ministerstvem kultury ČR. Potvrzení CGJ by Dobešovi i Pláškové zvýšilo šanci na uznání náboženského azylu a v tom případě by nemuseli být vydáni do ČR. Žádost byla podána dle zákona o církvích a náboženských společnostech a bylo pod ní přiloženo více než 300 podpisů, mnoho z nich však nebylo uznáno, kvůli pochybnosti o jejich pravosti.

Vydání do ČR

Došlo k němu v srpnu 2023, v tiskové zprávě o tom informovalo policejní prezidium. V Česku si má odpykat 5,5 roku. Zda do tohoto úseku lze započítat dobu trestu strávenou ve filipínském detenčním zařízení, bude muset vyřešit český soud.

V dohledné době je očekáváno i vydání Pláškové.

Odraz v kultuře

Ve značně pozměněné podobě jeho činnost reflektuje epizoda Guru ze seriálu Život a doba soudce A. K. (2017) a samostatný televizní seriál Guru (2022, v hlavní roli Vojtěch Kotek).

Slovenská kapela Heleniny oči, pověstná svými humornými skladbami a videoklipy protkávanými satirou, o něm nahrála píseň Guru Jára.

Osobní život

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální kanál na YouTube

Články