Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Guru je česká třídílná minisérie inspirovaná skutečnými událostmi a postavená na silném příběhu zneužití nadřazeného postavení ke znásilnění, případně jinému sexuálnímu útoku.

Do značné míry reflektuje události, za nimiž stojí nechvalně proslulý guru Jára, který se v letech 2004 až 2007 dopustil několika znásilnění, které obhajoval jako terapii.

Posláním seriálu je dodat odvahu k jednání zneužitým ženám i mužům.

Premiéra: 14. ledna 2022 na internetovém kanále TV Nova Voyo
Režie: Biser A. Arichtev
Scénář: Jan Coufal

Obsazení: herci a postavy

Anna Fialová (Alice Balvínová)
Lukáš Melník (její expartner Radek Skála)
Vojta Kotek (guru Marek Jaroš)
Kristýna Podzimková (Klára Plíšková)
Zuzana Stivínová (vyšetřovatelka Petra)
Martin Myšička (státní zástupce)
Michal Isteník (policista)
Adéla Petřeková (kriminalistka)
Elizaveta Maximová (Zuzana Hladká)
Alžběta Malá (Aneta)
Denisa Barešová
Marek Pospíchal
Vasil Fridrich

Děj minisérie Guru

Ústřední postavou je Alice. Ta oznámí, že byla znásilněna během očišťovací terapie, takzvaného odháčkování. Její výpověď však nejdříve u policistů (a následně lékařů) vzbuzuje nedůvěru, mj. i proto, že nenese známky násilí.

Jejího případu se ujímá vyšetřovatelka Petra, která v rámci pátrání začne rozkrývat zneklidňující skutečnosti a pojme důvodné podezření, že guru Marek, ze znásilnění obviněný, spáchal za pomoci spolupracovnice Kláry v rámci rádoby terapeutických lekcí jógy sexuální násilí až na desítkách žen. Je třeba jej co nejrychleji zastavit, zahájit trestní stíhání a postavit před soud.

Kromě samotného procesu vyšetřování příběh odkrývá i soukromí hlavní hrdinky, její dlouhodobě nepříznivou životní situaci i neustálý boj o malou dceru Emmu s bývalým partnerem Radkem. Vychází najevo, že se ve vztahu s ním nechovala v minulosti ideálně, což ještě více podrývá důvěru okolí v její verzi toho, co se jí a ostatním ženám mělo stát.

Články