Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg, celým jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg, se narodila 3. ledna 2003 ve Stockholmu, kde také se svou rodinou žije. Americký časopis Time ji označil osobností roku 2019. Greta Thunberg se stala historicky nejmladší držitelkou tohoto titulu.

Školní stávky pro klima

Do povědomí světové veřejností se Greta Thunberg dostala, když ve svých 15 letech začala demonstrovat před švédským parlamentem. V srpnu 2018 seděla každý den před budovou parlamentu a dožadovala se po vládě, aby provedla kroky ke snížení emisí.

„Dělám to proto, že vy dospělí kradete mou budoucnost,“ prozradila Greta.

Demonstrovala se sloganem „Skolstrejk för klimatet“ (neboli „školní stávka pro klima), snažila se o zvýšení pozornosti problémům klimatických změn. Po švédských parlamentních volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Greta je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).

Veřejná vystoupení Grety Thunberg

V prosinci 2018 Greta přednesla projev na klimatické konferenci OSN v polských Katovicích. V lednu 2019 měla projev na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Je známá svou kritikou politiků, že v reakci na klimatické změny činí nedostatečné kroky.

V únoru promluvila Greta na konferenci Evropského hospodářského a sociálního výboru za přítomnosti předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera

Odkaz Grety Thunber

Grega Thunberg inspirovala studenty v řadě dalších zemích. Dne 15. března 2019 proběhla celosvětová školní stávka za klima. Mělo se do ní zapojit přes 1,4 milionů mladých lidí z více než stovky zemí.

Ve stejné době byla šestnáctiletá Švédka nominována na Nobelovu cenu míru S jejím navržením přišli tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany. „Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů,“ pronesl poslanec Freddy André Övsteg a dodal, že masivní hnutí, které Greta vyvolala, je důležitým příspěvkem ke světovému míru.

Při příležitosti Mezinárodního dne žen, byla v roce 2019 vyhlášena ve Švédsku nejvýznamnější ženou roku. Časopis Time ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí roku 2019.

Putování na klimatickou konferenci do New Yorku

V srpnu 2019 se rozhodla vydat na 18 metrů dlouhé jachtě poháněné solárními panely do USA Je odpůrkyní letecké dopravy, neboť výrazně znečišťuje životní prostředí. Proto za způsob přepravy zvolila jachtu, na které plula z Velké Británie do New Yorku. Cestu přes Atlantik podnikla na závodní jachtě Malizia, plavba ji trvala zhruba dva týdny

V Americe přednášela na konferenci o životním prostředí na klimatickém summitu v budově OSN v New Yorku. Během projevu mluvila o kolapsech ekosystémů a umírajících lidech. Ostře zkritizovala světové lídry za plané řeči a nicnedělání. Za svůj projev si vysloužila spoustu reakcí a rozdělila společnost na dva nesmiřitelné tábory. Její projev zvedl ze židle někdejšího českého prezidenta Václava Klause Greta se dále chystá vystoupit na klimatické konferenci OSN v Santiagu de Chile. 25. září 2019 byla vyznamenána takzvanou alternativní Nobelovou cenou. Ocenění získala za to, že "inspirovala a zesílila požadavky naléhavého řešení klimatických změn ze strany politiků v souladu s vědeckými fakty", uvedla nadace, která ceny uděluje.

Pobyt ve Spojených státech ukončila Greta Thunberg v polovině listopadu Na svém twitterovém účtu uvedla, že vypluje z přístavu Hampton ve státě Virginie na bezmála 15 metrů dlouhém katamaránu La Vagabonde. Posádku bezuhlíkové jachty tvořili australští mořeplavci Elayna Carausu a Riley Whitelum. Překonat Atlantský oceán trvalo tři týdny Svou cestu završila v úterý 3. prosince 2019 v přístavu v Lisabonu, kde její loď zakotvila. Greta pospíchala zpátky do Evropy na další konferenci OSN o změnách klimatu, která byla zahájena dne 2. prosince 2019 v Madridu. Greta zamířila z Portugalska do španělského hlavního města, kde vystoupila na konferenci a 6. prosince 2019 se zúčastnila velké páteční klimatické demonstrace.

Články