Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Gérard Xavier Marcel Depardieu je francouzský herec, producent a režisér s bydlištěm v ruském Mordvinsku. Narodil se 27. prosince 1948 v Châteauroux (Indre, Francie).

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Školu opustil ve třinácti letech a vzdělání si doplnil až později. V této době měl časté jeho problémy se zákonem, byť méně závažného charakteru. Protloukal se jak se dalo do doby, než na nádraží potkal známého studujícího herectví. Na základě jeho rady to zkusil v hereckém kursu u Théâtre National Populaire v Paříži

Po několika menších rolích před kamerou jej režisér Bertrand Blier obsadil do hlavní role odvážné komedie Buzíci (1974), která odstartovala jeho profesionální hereckou dráhu.

Je držitelem dvou Césarů a jednoho Zlatého glóbusu byl též nominován na Oscara Roku 1985 obdržel titul rytíř francouzského Národního řádu za zásluhy, 1996 pak rytíř Řádu čestné legie.

Nazpíval rovněž několik gramofonových desek, produkuje filmy a třikrát si vyzkoušel režii.

Osobní život

Pochází ze šesti dětí chudého kovodělníka a mladé matky, která stále jen rodila a zmatek okolo sebe řešila výprasky

Aby se vyhnul placení daní ve Francii přesunul své bydliště do Belgie. V lednu 2013 mu bylo ruským prezidentem Vladimirem Putinem uděleno ruské občanství.

Je pravoslavným křesťanem, k tomuto náboženství konvertoval v září 2020.

Tenkrát poznal o osm let starší Elisabeth Guignot a v devatenácti se s ní oženil.

Jeho první ženou (vzal si ji v devatenácti) byla v letech 1971–1996 o osm let starší Élisabeth Guignot, se kterou měl dvě děti, oba herce. Syna Guillaumea (1971–2008, byl pověstný řadou skandálů, např. když v baru namířil proti fanouškům zbraň, po jedné z motocyklových nehod mu byla amputována noha, zemřel amputaci nohy, zemřel na akutní zápal mozku a plic) a dceru Julii (1973). Rozešli se už v roce 1992, když se mu narodila nemanželská dcera Roxanne, kterou má se senegalskou modelkou a herečkou Karine Sylla.

V roce 1997 se oženil s herečkou (a svou dlouholetou přítelkyní) Carole Bouquet (dříve modelkou u Chanelu.

Je velkým milovníkem dobrého jídla a vína. Vlastní renomované francouzské vinařství v Condrieu i několik restaurací v Paříži (se zaměřeními na nejrůznější speciality).

Co se jeho dalšího věčného zájmu – tedy motocyklů týče, mluví za vše jeho pověstné nehody, které nekončí vždy jen pokutou za rychlou jízdu, ale občas také zlomenou nohou.

Články