Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Afroameričan George Floyd zemřel 25. května 2020 v americkém Minneapolis během zatýkání. Zveřejněné video rozpoutalo bouřlivé nepokoje v Minneapolis, které se rychle přelily i do desítek dalších amerických měst. V Minneapolis byl vyhlášen noční zákaz vycházení, protestující však ulice neopustili. Rabování pokračovalo, proto bylo zvažováno i povolání armády, z čehož však nakonec sešlo.

Smrt George Floyda

Policii na Floyda zavolala obsluha obchodu, která se domnívala, že platí padělanými penězi. Jeden ze zasahujících policistů předvedl zvlášť brutální zákrok. Derek Chauvin několik minut klečel Floydovi na krku. Floyd jej prosil o život a opakoval, že nemůže dýchat. Policista toho nedbal a Floyd během zákroku zemřel.

Provedená pitva prokázala, že smrt způsobilo udušení. Chauvin byl obviněn ze zabití a z vraždy třetího stupně. Za vraždu třetího stupně hrozí v Minnesotě až 25 let vězení. Obviněný byl už předtím zproštěn služby a v momentě zatčení už byl bývalým policistou. Obdobně jsou na tom jeho tři bývalí kolegové, kteří se účastnili brutálního zákroku. Prokuratura uvedla, že se vyšetřuje jejich podíl na Floydově smrti.

Kdo byl George Floyd?

George Perry Floyd byl 46letý Afroameričan, který se narodil 16. října 1973 ve městě Fayetteville v Severní Karolíně a vyrůstal v Houstonu v Texasu. Navštěvoval Yates High School, za kterou hrál basketbal a americký fotbal. V letech 1993 až 1995 navštěvoval South Florida Community College a hrál za její basketbalový tým.

Poté se vrátil do Houstonu, kde se přidal k hip hopové skupině Screwed Up Click. Rappoval pod přezdívkou Big Floyd.

V roce 2014 se přestěhoval do Minnesoty. Žil ve městě St. Louis Park a pracoval pět let nedaleko Minneapolis jako ostraha restaurace. Krátce před svou smrtí přišel o práci kvůli opatřením spojeným s bojem s pandemií covid-19.

Floyd byl otcem dvou dcer, kterým bylo v době jeho smrti 6 a 22 let. Ani jedna z nich s ním v Minnesotě nežila. Obě zůstaly v Houstonu.

Články