Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

George Timoty Clooney je americký herec, filmový režisér, producent a scenárista narozený 6. května 1961 v Lexingtonu (Kentucky USA)

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Na střední škole patřil k zapáleným hráčům baseballu a basketbalu. V roce 1977 se pokusil proniknout do profesionálního baseballového týmu Cincinnati Reds ale nabídku smlouvy nezískal.

V letech 1979 až 1981 byl posluchačem Northern Kentucky University, na níž jako hlavní obor studoval televizní žurnalistiku. Krátce docházel i na University of Cincinnati ovšem ani jednu z vysokých škol nedokončil. V tomto období si příležitostně vydělával prodejem mužských oděvů a řezáním tabáku.

Na televizní obrazovce debutoval v roce 1978 seriálem Centennial Do povědomí širokého publika se však zapsal až rolí v seriálu Pohotovost natáčeného mezi lety 1994 až 1999. Ta mu vynesla i nominace na Cenu Emmy a Zlatý glóbus (celkově se pyšní třemi těmito cenami). Během této fáze svého profesního života se začal také prosazovat do rolí hlavních postav celovečerních filmů.

Ty mu vynesly dva Oscary – za nejlepší vedlejší roli (ve snímku Syriana a za producentskou činnost k thrilleru Argo V historii udílení těchto cen představuje jediného umělce, který byl nominován v šesti různých kategoriích.

Osobní život

Matka Nina Bruce byla bývalou královnou krásy. Otec Nick Clooney pracoval jako televizní moderátor. Má starší sestru Adelii.

Je rovněž synovcem zpěvačky Rosemary Clooney a herce Josého Ferrera

Jeho prapraprarodiče z otcovy strany emigrovali do USA z Irska.

Byl vychován v přísné římskokatolické víře. Část svého dětství prožil v Ohiu Na druhém stupni základní školy se u něj rozvinula Bellova obrna postihující horní a dolní větev lícního nervu jedné strany obličeje. Z této nemoci se vyléčil během jednoho roku.

Známý je svým politickým aktivismem. V letech 2008 až 2014 působil jako Mírový posel OSN Jeho humanitární činnost zahrnovala snahu nalézt řešení konfliktu v súdánském Dárfúru spoluzaložení fondů na podporu obětem teroristických útoků z 11. září 2001 tsunami v Indickém oceánu 2004 a zemětřesení na Haiti 2010 (zorganizoval koncert Hope for Haiti Now

Pro zvýšení povědomí o světové krizi natočil dokument Sand and Sorrow. Patří rovněž ke členům americké neziskové organizace Rady pro zahraniční vztahy.

V letech 1989–1993 byl ženatý s herečkou Talií Balsam.

Během natáčení reklamního spotu na vermut Martini (v roce 2000) potkal britskou modelku Lisu Snowdon, s níž udržoval pět let více či méně pevný vztah.

V roce 2007 se jeho přítelkyní stala osobnost reality show Sarah Larson, s níž se ovšem za necelý rok rozešel. Během společného randění byli v září uvedeného roku účastníky dopravní nehody, když se motocykl řízený hercem srazil s automobilem. Oba poranění byli po ošetření v nemocnici propuštěni do domácí péče, avšak více než dvě desítky zaměstnanců nemocničního personálu pak byly o měsíc později postaveny mimo službu bez náhrady, a to za neoprávněné nahlížení do Clooneyho zdravotní dokumentace, čímž porušily federální zákon.

Od roku 2009 měl poměr s italskou herečkou Elisabettou Canalis, a to až do jejich vzájemného odloučení roku 2011. Vzápětí začal žít s americkou herečkou, modelkou a wrestlerkou Stacy Keibler. K jejich rozchodu došlo roku 2013.

Mezi další ženy, s nimiž udržoval partnerský vztah, se řadily Kelly Preston (1987–1989), Renée Zellweger (2001), Krista Allen (2002–2008), stejně jako francouzská televizní celebrita Céline Balitran (1996–1999).

Během natáčení vesmírného dramatu Gravitace média čile spekulovala o jeho více než přátelském vztahu se Sandrou Bullock která v něm hrála hlavní roli.

V dubnu 2014 se zasnoubil s právničkou Amal Alamuddina (původem z Libanonu Jejich sňatek proběhl v září téhož roku v benátském paláci Ca' Farsetti Oddávajícím byl hercův přítel a bývalý římský starosta Walter Veltroni. Roku 2017 se jim narodila dvojčata Ella a Alexander.

Americký časopis People jej opakovaně uvedl v žebříčku nejpřitažlivějších mužů světa. Televizní časopis TV Guide ho v roce 2005 zařadil na první místo žebříčku 50 nejvíce sexy hvězd všech dob.

Články