Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara byl jedním z nejfenomenálnějších zpěváků, co kdy běhali po světě, se narodil 5. září 1946, ve Stone Town (Zanzibar), hlavním městě ostrova Unguja, který je největší v souostroví Zanzibar. 

Zemřel 24. listopadu 1991 v Londýně ve Velké Británii na zápal plic - komplikaci AIDS, kterým dlouhodobě trpěl. Bylo mu pouhých 45 let.

Nejznámější hity

Kariéra

Jeho rodiče Bomi Bulsara a Jer Bulsara byli Pársové z indického státu Gudžarát. Pársové vyznávají tzv. zoroastrismus. Kdysi dávno emigrovali před muslimskými perzekucemi z Persie do Indie. Malý Farrokh navštěvoval nejprve zanzibarskou misijní školu. V 9 letech byl poslán do indické Bombaje, kde žil v internátní škole. Chyběli mu rodiče, hlavně matka, na které lpěl, i mladší sestra Kashmira. V rámci klasické britské výchovy na internátu se naučil hrát na klavír. Spoluzaložil i svou první kapelu - The Hectics. A zrodila se jeho přezdívka - Freddie. V roce 1963 z internátu odešel, vrátil se domů a dostudoval v klášterní škole St Joseph´s. Po revoluci v roce 1964, při které bylo zmasakrováno několik tisíc lidí, emigrovala rodina roku 1965 do Anglie.

V Británii se Freddie přihlásil na uměleckou školu Ealling College of Art, kde studovali například Pete Townshend z kapely The Who nebo Ronnie Wood z Faces, pozdější člen Rolling Stones. Podle jména mytického božího posla si v té době změnil i příjmení na Mercury. Seznámil se s Timem Staffelem, který v té době hrál v kapele s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem v kapele Smile. V roce 1969 došlo k zásadnímu setkání Freddieho s kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Taylorem. Kapela Smile skomírala a Freddie navrhl, jestli by se k nim nemohl přidat. Timovi Staffelovi se tento nápad příliš nezamlouval a nakonec kapelu opustil. Freddie si prosadil nový název - Queen. Doplnil je baskytarista John Deacon. První album sice nebylo zrovna přelomové, ale i tak se umístilo na 24. místě hitparády. Druhá deska z roku 1974 už se stala 5. nejprodávanějším albem a další album Sheer Heart Attack skončilo na 2. místě. Triumf se ale teprve chystal.

21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů. Šlo o přelomovou píseň. Stačilo jí jen 10 dní k ovládnutí britské hitparády. Dodnes jde o jednu z nejzásadnějších písní historie populární hudby.

V osmdesátých letech se z Freddieho stal excentrický démon. Lakoval si nehty na černo, oblékal se do extravagantních oblečků, nechal si narůst knírek. Klipy kapely Queen byly novátorské, zábavné a kontroverzní. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků na celém světě. Na koncertě, jehož výtěžek byl určen obětem hladomoru v Etiopii, vystoupili kromě Queen i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, MadonnaU2, The Who, Sting a další tehdejší superstar.

V roce 1984 si Freddie odskočil na sólovou dráhu. Nejprve vyšla ochutnávka v podobě písně Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy. V roce 1987 pak nazpíval singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé Barcelona a o rok později (1988) pak i společné stejnojmenné album duetů, přinášející spojení rocku a opery.

Osobní život

Freddie byl odjakživa bouřlivák. Přestože už v době, kdy skupina Queen začala nabírat na popularitě, veřejně oznámil, že je gay, jeho životní láskou byla žena. Mary Austin, kterou přebral kytaristovi Brianu Mayovi. Nejprve spolu i chodili, po jeho přiznání fyzický vztah skončil, ale Mary mu stála po boku a podporovala ho až do jeho smrti. Jeho druhou největší láskou byl Jim Hutton, kterého Freddie potkal při jednom ze svých tažení po gay barech. Hutton s ním byl až do jeho poslední chvíle. Pak ale musel honosnou vilu opustit, protože ji Mercury odkázal nikoliv jemu, ale Mary Austin.

Jeho divoký sexuální život mu byl osudným. Onemocněl AIDS a jeho oslabená imunita už si nedokázala poradit se zápalem plic. O jeho špatném zdravotním stavu se začalo spekulovat už dva roky před jeho smrtí v roce 1991. Natočil s Queeny ještě poslední album Innuendo (které obsahuje například píseň Show must go on, která v kontextu událostí vhání slzy do očí), a den poté, co veřejně oznámil, že trpí AIDS, zemřel ve svém domě v Kensingtonu plném jeho milovaných koček.

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele a 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky pro více než miliardu televizních diváků. Jeho popel byl údajně rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux. Později na tomto místě byla vztyčena jeho třímetrová socha, jejíž autorkou je česká sochařka Irena Sedlecká.

Život fenomenálního zpěváka připomíná mimo jiné životopisný film Bohemian Rhapsody z roku 2018, který zaznamenal obrovský úspěch u diváků a získal Zlatý glóbus a 5 Oscarů Freddieho Mercuryho ve filmu velmi věrně ztvárnil herec Rami Malek.

Články