Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Mezinárodní filmový festival (MFF) Karlovy Vary se koná tradičně začátkem července a hlavním ústředím je od roku 1978 Hotel Thermal v Karlových Varech. Každoročně je na něm promítáno na 200 celovečerních a několik desítek krátkých filmů z celého světa.

Jeho historie začala v roce 1946, kdy se uskutečnil poprvé (ještě jako nesoutěžní) v Karlových Varech a Mariánských Lázních. V období 1959 až 1993 se ob rok střídal v pořádání se sovětskou/ruskou Moskvou.

Hlavním oceněním je od 1948 Křišťálový glóbus, v letech 2020 a 2021 byl poznamenám pandemií covidu-19.

Funkci prezidenta od 1994 zastává herec Jiří Bartoška (1947), hlavním moderátorem je od 1996 Marek Eben (1957). Jeho předchůdcem byl Miroslav Horníček (†2003).

Charakteristika

Jde o největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A spolu s akcemi ve francouzském Cannes, německém Berlíně, italských Benátkách, španělském San Sebastianu, kanadském Montrealu, čínské Šanghaji nebo japonském Tokiu.

Pravidelně se na něm objevují slavní a významní tvůrci. Je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb.

S výjimkou snímků v retrospektivách jsou všechny natočeny v uplynulém roce a uvedeny v ČR vůbec poprvé, řada z nich ve světové (nebo evropské) premiéře. Pro diváky jsou sestavovány tematické přehlídky či pocty výjimečným světovým tvůrcům. Výběrová kola probíhají v Karlových Varech a v Praze od dubna daného roku.

Programové sekce

Hlavní soutěž

Na východ od Západu ​(od 2022 Proxima ​= filmaři čekající na objevení)

Soutěž dokumentárních filmů

Ceny

Těmi nejprestižnějšími jsou zmiňovaný Zlatý glóbus a Cena prezidenta festivalu.

Další ocenění

Hosté

Ti ze zahraničí dodávají celé akci potřebný lesk. Během doby její existence na ni např. dorazili:

Skandály

Poslední ročníky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Články