Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF) proběhne ve dnech 30. června až 8. července 2023.

Jeho historie začala v roce 1946, kdy se uskutečnil poprvé (ještě jako nesoutěžní) v Karlových Varech a Mariánských Lázních. V období 1959 až 1993 se ob rok střídal v pořádání se sovětskou/ruskou Moskvou. V karlovarském Hotelu Thermal sídlí od 1978, ústředním oceněním je Křišťálový glóbus.

Funkci prezidenta od 1994 zastává herec Jiří Bartoška (1947), hlavním moderátorem je od 1996 Marek Eben (1957).

Charakteristika

Jde o největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A spolu s akcemi ve francouzském Cannes, německém Berlíně, italských Benátkách, španělském San Sebastianu, kanadském Montrealu, čínské Šanghaji nebo japonském Tokiu.

Každoročně představí na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní tvůrci. Je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb.

S výjimkou snímků v retrospektivách jsou všechny natočeny v uplynulém roce a uvedeny v ČR vůbec poprvé, řada z nich ve světové nebo evropské premiéře.

Programové sekce​

  • Hlavní soutěž
  • Na východ od Západu ​(od 2022 Proxima ​= filmaři čekající na objevení)
  • Soutěž dokumentárních filmů

Slavnostní zahájení a hosté

Proběhne v pátek 30. června, tradičně ve velkém sálu hotelu Thermal. Doprovodí ho i koncert legendárního seskupení Morcheeba a to zdarma od 19:00 hodin.

Od 22:45 hodin na něj naváže Russell Crowe (1964) se svou kapelou Indoor Garden Party, u Vřídelní kolonády 30. června vystoupí Vojtěch Dyk (1985) s vlastním projektem D.Y.K.

Crowe při té příležitosti získá Křišťálový glóbus za mimořádný světový přínos světové kinematografii, na jeho počest je pak do programu zařazen snímek Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003) v němž hraje hlavní roli.

Znělka s Deppem

Bude mít premiéru na slavnostním zahájení. Johnny Depp (1963) festival navštívil 2021 a natočení znělky s ním dostal na starost režisér Ivan Zachariáš (1971).

Soutěžní filmy

Byly organizátory zveřejněny koncem května. V Hlavní soutěži nebudou chybět ani dva čeští zástupci, konkrétně režisér Matěj Chlupáček (1994) uvede své detektivní drama Úsvit a Tomáš Klein (1987) představí stejnojmennou adaptaci knihy Jáchyma Topola (1962) Citlivý člověk.

V sekci Proxima se objeví prvotina režiséra Alberta Hospodářského (1996) Brutální vedro. Diváci se dočkají i premiéry sci-fi filmu Bod obnovy Roberta Hloze (1989), premiéru si odbude restaurovaná verze československé klasiky Každý den odvahu z roku 1964.

Hlavní porota

V ní mj. zasednou zasedne herečka Patricia Clarkson (1959), držitelka Křišťálového glóbusu za mimořádný přínos světové kinematografii 2019, a režisér Olmo Omerzu (1984), který na festivalu 2018 obdržel cenu za režii svého filmu Všechno bude.

Další ocenění

Cenu prezidenta festivalu letos získá čeká herečka Daniela Kolářová (1946).

Udělované ceny

Dále jsou pro diváky sestaveny tematické přehlídky či pocty výjimečným světovým tvůrcům. Výběrová kola probíhají v Karlových Varech a v Praze od dubna.

Poslední ročníky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Články