Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF) proběhne ve dnech 1. až 9. července 2022, a to po dvou covidem omezených letech.

Jeho historie začala v roce 1946, kdy se uskutečnil poprvé (ještě jako nesoutěžní) ve Varech a Mariánských Lázních. V období 1959 až 1993 se ob rok střídal v pořádání se sovětskou/ruskou Moskvou. V karlovarském Hotelu Thermal sídlí od 1978, ústředním oceněním je Křišťálový glóbus.

Zahraniční hosté MFF Karlovy Vary 2022

Jména prvních hostů 56. ročníku MFF Karlovy Vary byla oznámena na tiskopvé konferenci 21. června:

Charakteristika

Jde o největší akci svého druhu ve střední a východní Evropě. Jako jeden z nejstarších je zařazen do kategorie A spolu s akcemi ve francouzkém Cannes, německém Berlíně, italských Benátkách, španělském San Sebastianu, kanadském Montrealu, čínské Šanghaji nebo japonském Tokiu.

Každoročně představí na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní tvůrci. Je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb.

Náplň toho letošního bude zveřejněna v červnu.

S výjimkou snímků v retrospektivách jsou všechny natočeny v uplynulém roce a uvedeny v ČR vůbec poprvé, řada z nich ve světové nebo evropské premiéře.

Největší pozornost je věnována programovým sekcím​: Hlavní soutěži, do které jsou vybrány pouze celovečerní snímky natočené v uplynulé sezóně a dosud neuvedené na jiném festivalu + Na východ od Západu, mezinárodnímu klání debutů a druhých celovečerních filmů ze střední a východní Evropy, Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu, Středního východu a severní Afriky.

Dále jsou pro diváky sestaveny tematické přehlídky či pocty výjimečným světovým tvůrcům.

Významné události

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary (od 1994 tento post pevně svírá herec Jiří Bartoška, 1947), určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie, získá herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka (1949). Na jeho počest bude uveden snímek Zapomenuté světlo (1996).

I letos bude pokračovat v dlouholeté tradici premiér klasických československých filmů vybraných pro digitální restaurování. Volba padla na adaptaci románu Milana Kundery (1929) Žert, kterou natočil 1968 režisér Jaromil Jireš (†2001).

Novou akcí je pilotní ročník projektu KVIFF Talents. Ten podpoří i ukrajinské filmaře a tamní filmový průmysl spoluprací s MFF v Oděse​, který se vzhledem k ruské invazi nemůže konat.

Předchozí ročníky

2021
2020
2019
2018

Články