Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Felix Holzmann byl český komik německé národnosti. Narodil se 8. července 1921 v Teplicích, zemřel 13. září 2002 v Saské Kamenici (Německo).

Kariéra

V dětství se s rodiči přestěhoval do Litoměřic. Od mládí u něj byly patrné umělecké sklony, jeho vzory byli Vlasta Burian a dvojice Jiří Voskovec s Janem Werichem Na přání otce vystudoval obchodní školu v Ústí nad Labem, ale nakonec se začal věnovat divadlu.

Na prknech znamenajících svět se seznámil s Františkem Budínem účetním a příležitostným konferenciérem, který se stal jeho dlouholetým jevištním partnerem. Pro svou vytíženost v zaměstnání, kterého se nechtěl vzdát, přesídlil do Prahy, kde ve svých komických scénkách vystupoval i s profesionálními umělci jako byli Lubomír Lipský Milan Neděla Miloslav Šimek ale i Karel Gott

Roku 1985 se v Československé televizi dočkal vlastního pořadu Humoriády Felixe Holzmanna kde diváci poprvé spatřili i jeho nejslavnější scénku Včera, dnes a zítra

Po druhém sňatku žil trvale v Německu, ale do Československa se stále vracel. Roku 1993 si zahrál v televizní komedii Deset malých běloušků 1997 vystoupil na rockovém festivalu v Trutnově, několik let před smrtí působil s manželkou v angažmá na zaoceánském parníku. Těsně před úmrtím obdržel platinovou desku Supraphonu

Je pohřben v Litoměřicích.

Ve svých scénkách se proslavil postavou s výraznými kulatými brýlemi a slaměným kloboukem, tzv. tralaláčkem. Jeho vystoupení mělo většinou charakter dialogu, výjimečně monologu. Vytvořil typ natvrdlého chlapíka, kterému všechno dochází nezvykle dlouho, se zvláštním tázavým zpěvavým protahováním koncovek. Jeho texty byly precizně vystavěné, humor zpravidla těžil z nečekaného uchopení významu slov a slovních spojení.

Osobní život

V roce 1970 spáchala jeho první žena Eva (z důvodu depresí sebevraždu skokem z okna. Po této události začal pravidelně působit i v Německé demokratické republice, kde se seznámil s (o 24 let mladší) zpěvačkou a konferenciérkou Barbarou „Bärbel“ Greif, která se stala jeho druhou ženou.

Z prvního manželství měl dvě dcery: nevlastní Evu a vlastní Irenu (dnes Pettrichovou).

Až po jeho smrti se veřejnost dozvěděla, že během druhé světové války sloužil v německé armádě u námořního dělostřelectva v západní Evropě. Po jejím skončení (1945) proto strávil rok v sovětském zajetí.