Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Česká zpěvačka a herečka Eva Pilarová (rozená jako Eva Bojanovská) se narodila 9. srpna 1939 v Brně. Zemřela po dlouhé nemoci 14. března 2020. Bylo jí 80 let.

Nejznámější písničky

Nejznámější filmy

Kariéra

Eva Pilarová, jejíž tatínek byl krejčím a maminka švadlenou, milovala zpěv už v dětství. Zpívala například v dětském chrámovém sboru u sv. Tomáše nebo v dětském sboru Československého rozhlasu v Brně). Zpívala všechno - populární i vážnou hudbu. Vystudovala Vyšší hospodářskou školu. Pokračovala studiem operního zpěvu na brněnské JAMU. Po roce ale ze studií zběhla do pražského divadla Semafor k Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi V roce 1962 na chvíli Semafor opustila, když odešla s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým zpívat do Divadla Rokoko, ale už o dva roky později se vrátila. V tomtéž roce (1964) si zahrála ve filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde nazpívala parádní duet s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd.

Během své dlouhé a zářné kariéry nazpívala spoustu krásných písniček, nad kterými ční duety s Matuškou a Gottem. Spolupráci s jinými zpěváky se věnovala i v pokročilém věku. Připomeňme např. její hostování v písni rappera El Nina nebo vystupování s kapelou Wohnout

V televizi se objevila v řadě hudebních a zábavních pořadů a také v seriálu Píseň pro Rudolfa III. Ve filmu zazářila po Kdyby tisíc klarinetů ještě jednou - v roli kabaretní zpěvačky Clary Reginy ve filmu Jiřího Menzela Zločin v šantánu. Roli jí přímo na tělo napsal její obdivovatel Josef Škvorecký

Dokonalý soprán o rozsahu tří oktáv uměla díky operní průpravě fantasticky modifikovat a s tóny si přímo hrála. Patřila mezi naše nejlepší zpěvačky. Třikrát zvítězila v anketě Zlatý slavík (1964, 1967, 1971), v dobách, kdy ještě pěvecká anketa měla svou váhu. V roce 1981 byla jmenována Zasloužilou umělkyní, v roce 1998 pak obdržela Cenu Masarykovy akademie umění za dlouholetý přínos v oblasti jazzu a pop music. Na kontě měla také dvě platinové a několik zlatých desek. V roce 2009 jí byla prezidentem Václavem Klausem udělena Medaile Za Zásluhy.

Eva Pilarová byla vskutku renesanční osobnost. Kromě zpěvu a herectví se věnovala také psaní. Vydala dvě autobiografické knihy (Vzpomínání a Potkala jsem léčitele) a pět kuchařek. Ráda také fotila. Věnovala se digitální fotografii a povedlo se jí uspořádat několik výstav.

Osobní život

Byl celkem třikrát vdaná. Jejím prvním manželem byl v letech 1960-1964 hudebník Milan Pilar, podruhé byla provdaná v letech 1968-1971 za zpěváka Jaromíra Mayera, jejím třetím manželem byl od roku 1984 o 13 let mladší tanečník Jan Kolomazník Z prvního manželství vzešel syn Milan.

Články