Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Ethan Hawke, celým jménem Ethan Green Hawke, je americký herec, spisovatel a režisér. Narodil se 6. listopadu 1970 v Austinu (Texas, USA).

Nejznámější filmy a seriály

Společnost mrtvých básníků (Todd Anderson)
Přežít (Nando Parrado)
Před úsvitem (Jesse Wallace)
Gattaca (Vincent Anton Freeman / Jerome Morrow)
Velké naděje (Finnegan 'Finn' Bell)
Zloděj životů (James Costa / Martin Asher)
Obchodník se smrtí (agent Jack Valentine)
Nejlepší z Brooklynu (detektiv Salvatore "Sal" Procida)
Sedm statečných (Goodnight Robicheaux)
Tesla (Nikola Tesla)
Bílý tesák (Jack Conroy)

Kariéra

Přes West Windsor-Plainsboro High School South přešel do Hun School of Princeton, kde 1988 promoval. Během studia začal toužit po životní cestě spisovatele a herce, proto bral hodiny v McCarter Theatre.

První roli získal už ve čtrnácti ve sci-fi Badatelé (1985). Na svém kontě má mj. čtyři nominace na Oscara, roku 2021 bude hostem 55. ročníku karlovarského filmového festivalu.

Osobní život

Narodil se dvojici zamilovaných studentů Texaské univerzity Leslie Carole a Jamesi Stevenu Hawkeovi. Velmi mladí rodiče (ona 17, on 18 let) se brzy rozešli a pětiletý Ethan zůstal s matkou, se kterou několik let cestoval po USA. Ta se podruhé vdala v jeho deseti letech, přičemž nová rodina se následně usadila v New Jersey.

Je demokrat. V roce 2004 podporoval prezidentského kandidáta Johna Kerryho, 2008 Baracka Obamu.

Vlastní malý ostrov v kanadském Novém Skotsku. Z otcovy strany je praprasynovcem dramatika Tennesseeho Williamse.

Mluví plynule německy a francouzsky, hraje na klavír, trubku a housle.

1. května 1998 si vzal herečku Umu Thurman, se kterou se seznámil 1996 při natáčení filmu Gattaca. Mají spolu dvě děti, dceru Mayu (1998) a syna Levona (2002). Pár se od sebe oddělil v roce 2003 kvůli jeho nevěře a následující rok požádal o rozvod, který byl dokončen v srpnu 2005.

Podruhé se oženil v červnu 2008 s Ryan Hawke (rozenou Shawhughes), která u něj a Thurman pracovala jako chůva. Mají dvě dcery, Clementine Jane (2008) a Indianu (2011).

Články