Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Česká snowboardistka a olympijská vítězka Ester Ledecká se narodila 23. března 1995 v Praze. Je dcerou známého zpěváka Janka Ledeckého a vnučkou hokejisty Jana Klapáče. Sportovní geny tedy nezapře. Starší bratr Jonáš je alpským disciplínám na hony vzdálený a věnuje se výtvarné profesi. V roce 2013 se stala dvojnásobnou juniorskou mistryní světa ve snowboardingu, neboť na šampionátu vyhrála závody v paralelním slalomu i paralelním obřím slalomu. 18. ledna 2014 vyhrála poprvé závod Světového poháru na Slovinsku v Rogle.

Kariéra

Téhož roku se účastnila Zimních olympijských her v Soči, konkrétně ve dvou disciplínách. V paralelním obřím slalomu se umístila na sedmé pozici, v paralelním slalomu se probojovala o příčku výše. Ester Ledecká ale není přebornicí jen v alpském lyžování. V roce 2015 se účastnila i mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu. V paralelním slalomu žen získala ve finále zlatou medaili. O dva roky později, 2017, získala zlato v paralelním obřím slalomu a stříbro v paralelním slalomu.

Při celkovém hodnocení Světového poháru ve snowboardingu v paralelních disciplínách získala dva velké křišťálové glóby, a to v roce 2016 a 2017. V roce 2016 získala též i malý křišťálový glóbus.

Nejohromnější úspěch sportovní kariéry ale přišel v roce 2018 na Zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu Zcela nečekaně a s extrémně malým časovým rozdílem dojela v superobřím slalomu jako první. Vypálila tak rybník všem favoritkám. Zlatou medaili jim doslova ukradla před nosem a stala se největším překvapením v historii olympijského sportu v Česku. Ester Ledecká je velmi činná na sociálních sítích a život talentované sportovkyně tak lze snadno sledovat.

Na zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu dosáhla historického úspěchu. Získala zlaté medaile v lyžařském superobřím slalomu a o týden později také v paralelním závodě na snowboardu. Je první ženou sportovní historie, které se podařilo na ZOH triumfovat ve dvou odlišných sportech.

Její bratr je český výtvarník Jonáš Ledecký který na sebe neblaze upozornil ostrými nadávkami směrem k České televizi. Maminka Zuzana Ledecká zase šéfuje jejímu sportovnímu týmu, a to už dlouhých 17 let.

Články