Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Americká herečka Emma Stone, vlastním jménem Emily Jean Stone, se narodila 6. listopadu 1988 v arizonském městě Scottsdale.

Nejznámější filmy

Kariéra

První zkušenosti s herectvím získala Emma Stone v rodné Arizoně, kde stanula poprvé na divadelních prknech v 11 letech. Když jí bylo 15 let, pokusila se přesvědčit rodiče, aby ji podpořili v tom, stát se herečkou. Povedlo se jí to. V 16 letech se společně se svou matkou přestěhovala do Los Angeles.

Několik let se musela spokojit s epizodními rolemi v seriálech. Zúčastnila se castingu na roli Claire Bennet v seriálu Heroes, kterou ale nakonec hrála Hayden Panettiere Konkurz na tuto roli později označila za hodně drsnou, ale velmi cennou zkušenost.

První výraznější úspěch přišel v roce 2007 se seriálem z prostředí automobilových závodů Drive, ve kterém si zahrála jednu z hlavních rolí. Seriál se nakonec dočkal pouze sedmi epizod. O dva roky později se zapsala do povědomí diváků a získala si zástupy fanoušků díky roli Jules ve filmu Superband. Pak už přicházely role jak na běžícím páse. Zahrála si po boku Jeffa Danielse ve filmu Papírový hrdina, v romantické komedii Bejvalek se nezbavíš a dnes už kultovním snímku Zombieland (2009), který se o 10 let později dočkal pokračování Zombieland: Rána jistoty, ve kterém si Emma Stone také zahrála.

V roce 2009 vyměnila Emma Stone Los Angeles za New York. Pak následovaly další úspěšné snímky. Zazářila v teenagerovské komedii Panna nebo Orel, za svůj herecký výkon byla dokonce nominována na Zlatý Glóbus.

K jejím oblíbeným pořadům patří Saturday Night Live, v roce 2010 se jí dostalo té cti a jeden díl tohoto seriálu moderovala. V roce 2011 se objevila po boku Ryana Goslinga v romantické komedii Bláznivá, zatracená láska. Poté ztvárnila hlavní ženskou roli v oscarovém snímku Černobílý svět.

Zahrála si také komiksovou postavu Gwen Stacy ve snímku Amazing Spider-Man (2012).

V roce 2017 získala cenu Oscar jako hlavní ženská herečka za snímek La La Land. Na Oscara byla jako vedlejší herečka nominována v roce 2015 za film Birdman a v roce 2019 za film Favoritka.

Osobní život

V roce 2011 navázala vztah s hercem Andrewem Garfieldem, se kterým hrála ve Spidermanovi. Jejich vztah se rozpadl v roce 2015. V roce 2017 se stal jejím partnerem americký filmař Dave McCary, se kterým se v prosinci 2019 zasnoubila.

Články