Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Britská herečka Emilia Clarke (celým jménem Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke) se narodila 23. října 1986 v Londýně v Anglii.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

K divadlu lehce přičichla díky otci, který byl divadelním zvukovým technikem. Ve třech letech ji vzal na muzikál Show Boat, na kterém spolupracoval. A ji herectví uchvátilo. Vystudovala školy ST Edward´s v Oxfordu a Rye ST Antony - privátní katolickou školu tamtéž. Na škole Drama Centre London absolvovala v roce 2009. Hrála v divadle i reklamách.

V televizi se poprvé objevila v seriálu Doctors a ve filmu Triars útočí. Od roku 2011 ale televizi ovládla na plné čáře. Získala totiž rolli Daenerys Targaryen v seriálu HBO Hra o trůny Tato role jí přinesla spoustu nominací a několik ocenění různými filmovými cenami. V letech 2013, 2015 a 2016 za ni byla nominována na cenu Emmy. Z nezveřejněných důvodů v seriálu nahradila britskou herečku Tamzin Merchant.

Byla jí nabídnuta role Anastasie Steele ve filmu Padesát odstínů šedi Tu ale odmítla, protože se nechtěla na filmovém plátně ukazovat nahá. Své nahé tělo předvedla dosyta už ve Hře o trůny.

V roce 2015 si zahrála Sarah Connor ve filmu Terminátor Genisys. Jejím filmovým partnerem byl Arnold Schwarzenegger V roce 2015 ji časopis Esuire označil za nejpřitažlivější ženu světa. V roce 2016 se objevila vedle Sama Claflina v romantickém dramatu Než jsem tě poznala, založeném na stejnojmenné knize od Jojo Moyesové.

V listopadu 2016 byla obsazena do hlavní ženské role filmu ze série Star Wars, Solo: Star Wars Story.

Osobní život

Dvakrát stála na prahu smrti. Dvakrát překonala aneurysma mozkových cév. K prvnímu prasknutí mozkové cévy došlo roku 2011, kdy měla za sebou natáčení první sérii Hry o trůny. K druhému prasknutí mozkových cév došlo v roce 2013 po dokončení třetí řady seriálu.

Má psa jménem Roxy. Je fanouškem fotbalového klubu Chelsea FC, přezdívá se jí Milli a ráda zpívá a ovládá hru na piáno, flétnu a kytaru.

Články