Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Elvis Aaron Presley, známý také jako Král Rock 'n' Rollu byl americký zpěvák a herec. Narodil se 8. ledna 1935 v Tupelu (Mississippi, USA), zemřel 16. srpna 1977 v Memphisu (Tennessee, USA).

Dokázal skloubit inspiraci z černošského spirituálu, blues a country Během své více než dvacet let trvající kariéry překonal mnoho rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů. Víc než 100 jeho singlů se dostalo do TOP 30 v USA a 17 z nich se dokonce na 1. místo. Dodnes bylo prodáno přes jednu miliardu kopií jeho nahrávek.

Nejznámější písničky

Kariéra

V roce 1945 se zúčastnil první pěvecké soutěže (skončil pátý), k jedenáctým narozeninám pak dostal první kytaru Základní akordy jej naučil strýc Vester, hlavním zdrojem výuky se však pro něj stal pravidelný poslech bluesových a country nahrávek, díky kterým si vypiloval bezchybný hudební sluch.

1948 se rodina přestěhovala do Memphisu Roku 1953 ukončil střední školu a nastoupil jako šofér do firmy Electric Co. Tentýž rok navazuje spolupráci s nahrávacím studiem Sun Records Sama Philipse.

V únoru 1955 se jeho kariéry jako poradce ujal Tom Parker a události nabraly rychlý spád. Elvis přešel k velké nahrávací společnosti RCA Records Od ledna 1956 se také začal objevovat v televizi velmi známé je jeho vystoupení z 6. června s písní Hound Dog při které nedokázal pořádně „stát na značce“ a improvizoval. V říjnu téhož roku vystoupil dokonce ve slavné Ed Sullivan Show.

Jeho prvním filmem byl Miluj mě něžně (1956), mezi jeho nejlepší pak patří ještě Vězeňský rock (1957) a King Creole (1958).

V prosinci 1957 obdržel předvolání k nástupu na vojnu Následně narukoval a byl umístěn do Friedbergu v Západním Německu Zde poznal svoji budoucí manželku, tehdy čtrnáctiletou Priscillu Beaulieu V březnu 1960 se vrátil do USA

V šedesátých letech pokračuje v natáčení více než 24 filmů, které ovšem nesplnily očekávaní a staly se z nich spíše lacinější muzikály Především se ale orientuje na nahrávání soundtracků

Po tomto útlumu se ovšem vrátil na výsluní ve velkém stylu a vynikající formě. Po osmileté odmlce (1968) opět vystupuje v televizi a to zcela sám. Rázem z něj byl opět vládce showbyznysu Po sedmi letech mimo žebříčky popularity se roku 1969 dostává opět na jejich čelo.

Po rozvodu ovšem přibírá na váze a přehání to s léky Nicméně stále vystupuje a nahrává. Mezi lety 1969 až 1977 absolvoval 1094 zcela vyprodaných koncertů Je prvním umělcem, který ve čtyřech vystoupeních za sebou vyprodal Madison Square Garden v New Yorku

Osobní život

Narodil se jako dvojče o půl hodiny dříve narozeného (ale mrtvého) Jesse Garona. Rodiče Gladys a Vernon pocházeli z velmi chudých poměrů. Otec byl navíc v květnu 1938 odsouzen k dvouletému vězení za padělání směnky a zbytek rodiny se musel vystěhovat z bytu pořízeného na splátky Právě v této kritické době vznikla jeho nepřirozená fixace na matku.

V říjnu 1973 se rozvádí s Priscillou (manželství uzavřeli 1967), s níž odchází i jejich dcera Lisa Marie 16. srpna 1977 je nalezen snoubenkou Ginger Alden mrtev na podlaze koupelny ve svém memphiském domě zvaném Graceland Mnozí věří, že zemřel na předávkování drogami oficiální verze se však přiklání k tomu, že příčinou smrti byl infarkt

Řada fanoušků byla jeho skonem tak zdrcena, že jej dodnes popírá, a vymýšlí nejrůznější konspirační teorie, například o únosu mimozemšťany

Posléze se z jeho sídla stalo muzeum které je druhou nejnavštěvovanější budovou v USA (po Bílém domě

Články