Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Celým jménem Donald John Trump, americký podnikatel, republikánský politik a 45. prezident Spojených států amerických, narozený 14. června 1946 v New Yorku USA.

Kariéra

Studoval na Kew-Forest School ve Forest Hills, v newyorské městské části Queens. Kvůli problémům při studiu jej rodiče ve třinácti letech poslali na vojenskou New York Military Academy. Tam získal akademické vzdělání a také hrál v různých sportovních týmech. Od basketbalového trenéra dostal v roce 1964 i cenu Coach's Award.

Poté studoval dva roky na Fordham University načež přestoupil na Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě. Po absolvování bakalářského studia v oboru ekonomie a finančnictví nastoupil roku 1968 do otcovy firmy Trump Organization (zabývající se obchodováním s nemovitostmi), přičemž mu jím byl, pro začátek jeho vlastního podnikání, poskytnut úvěr ve výši jednoho milionu dolarů. V této společnosti dlouhá léta fungoval jako předseda a generální ředitel.

Ačkoliv se osobně velmi rád vydává za znalého a chytrého obchodníka, během své kariéry několikrát zbankrotoval (a přišel o miliardy dolarů). Mnohé jeho projekty a aktivity tak skončily neúspěchem, případně již byly zrušeny – např. Trump Airlines, Trump University, Trump Magazine, Trump Vodka, Trump Steaks nebo Trump Mortgage.

V (i mimo) USA vlastní několik nemovitostí, např. mrakodrap Trump Tower (s hodnotou 320 milionů dolarů je jednou z nejcennějších nemovitostí v New Yorku) nebo budovy v Las Vegas, Chicagu, Torontu, Dubaji nebo Panama City. V roce 1995 spojil svoje kasína do společnosti Trump Hotels & Casino Resorts. Kromě uvedeného provozuje i řadu golfových hřišť v různých místech světa.

Byl dvakrát nominován na Cenu Emmy účinkoval v cameo rolích několika filmů (např. Sám doma 2: Ztracen v New Yorku a seriálů (např. Chůva k pohledání Tak jde čas Mnohokrát byl hostem různých talk show. Objevil se i v jiných zábavných pořadech, např. ve World Wrestling Entertainment, kde se v ringu pral s vlastníkem organizace, Vincem McMahonem

V roce 2003 se stal výkonným producentem a moderátorem soutěžní reality show The Apprentice (Učeň) na kanále NBC Při každém vysílání této soutěže bojovala skupina lidí o práci v jeho společnosti.

Po 10 sériích přidal spin-off The Celebrity Apprentice, kde vystupovaly celebrity. Peníze, které se jim podařilo vybrat v každém kole, šly na charitativní projekt dle výběru projektového manažera vítězného týmu. V roce 2007 za tento pořad dostal hvězdu na hollywoodském chodníku slávy která však byla již několikrát záměrně poškozena.

Po úspěchu této show se stal výkonným producentem i dalších projektů, jako byly soutěže krásy Miss USA a Miss Universe Pageant, které vysílala rovněž televizní stanice NBC

Kandidaturu do amerických prezidentských voleb 2016 za Republikánskou stranu formálně oznámil v června 2015. Ve volbách během listopadu 2016 získal 306 hlasů volitelů (oproti potřebnému počtu 270) a porazil tak svou hlavní soupeřku, demokratickou kandidátku Hillary Clinton

Hlavou USA se stal oficiálně 20. ledna 2017. Do Bílého domu nastoupil ve věku 70 let jako nejstarší a zároveň nejbohatší zvolený prezident, přičemž se stal také prvním mužem v tomto úřadu bez předchozí zkušenosti s politickou či armádní funkcí.

Je jeden z pěti, které nezvolila většina voličů a jediný, jehož popularita prozatím nikdy nepřekročila úroveň 50 %. Svůj úmysl kandidovat znovu i ve volbách roku 2020 dal najevo již několik hodin poté, co se ujal úřadu po svém prvním jmenování.

V prvních měsících svého úřadování zvrátil některé z kroků svého předchůdce Baracka Obamy Odstoupil např. od Pařížské dohody o boji proti klimatickým změnám Také částečně zastavil postupné oteplování americko-kubánských vztahů. V květnu 2017 rovněž odvolal z úřadu ředitele FBI Jamese Comeyho

V prosinci 2019 byla Sněmovnou reprezentantů schválena jeho obžaloba v procesu impeachmentu v bodech zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu USA

Osobní život

Narodil se v newyorském Queensu jako čtvrté z pěti dětí. Jeho rodiči byli Frederic C. Trump (1905–1999) a Mary A. MacLeod (1912, Skotsko Otec se stal v New Yorku velkým stavebním podnikatelem.

Prarodiče z otcovy strany byli původem němečtí emigranti, kteří se přistěhovali do Ameriky roku 1885. Dědeček Frederic Trump (původním jménem Friedrich Trump) se narodil v malé vinařské obci Kallstadt v oblasti, která patří do německé spolkové země Porýní-Falc Jako majitel řetězce pohostinství, mj. ve městě Seattle nabyl značného majetku.

V roce 1977 se oženil s českou modelkou Ivanou Zelníčkovou Do manželství se narodily tři děti: Donald Jr. Ivanka a Eric Trumpovi. Nejstarší z nich, Donald Jr. hovoří plynně česky, protože měl v dětství úzký vztah k prarodičům z matčiny strany. Od roku 1980 také pravidelně trávil část letních prázdnin v Gottwaldově.

I proto na Ivanu československá Státní bezpečnost vedla od dubna 1978 sledovací svazek. Při té příležitosti získávala rovněž informace o angažmá jejího manžela v tehdejší americké politice. Byla tak mimo jiné informována o jeho zájmu ucházet se o křeslo prezidenta USA už v roce 1988.

Samotný Trump navštívil Československo v roce 1990, kdy se ve Zlíně účastnil pohřbu svého tchána Miloše Zelníčka.

Zmiňované manželské soužití bylo rozvedeno 1992. Následujícího roku si vzal herečku Marlu Maplesov s níž má dceru Tiffany. Jejich rozvod následoval v roce 1999. O šest let později se oženil potřetí, a to se slovinskou modelkou a návrhářkou Melanií Knavs která přivedla na svět syna Barrona Williama Trumpa.

Nepije alkohol a to v reakci na vědecky doložené důsledky jeho požívání i předčasnou smrt svého staršího bratra. Rovněž tvrdí, že v životě nikdy nekouřil. Je o něm známo, že má rád tzv. junk food - nepříliš zdravé + nutričně nevyvážené jídlo a kolové nápoje.

O jeho duševním zdraví jsou uveřejňovány různé spekulativní názory. Navzdory doporučení doktorů necvičí, tuto aktivitu totiž považuje za plýtvání energií.

Trump a koronavirus

Ve čtvrtek 1. října 2020 měl americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania Trump pozitivní test na koronavirus Trump už byl předtím krátce v karanténě poté, co se prokázala nákaza u jeho poradkyně Hope Hicks.

"Dnes večer jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!" uvedl Trump ve čtvrtek na Twitteru. V pátek 2. října 2020 Trumpům lékař oznámil, že americký prezident má mírné příznaky covidu-19. Následně byl Trump převezen vrtulníkem do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu, lékaři mu nasadili lék remdesivir

V neděli 4. října jeho lékaři potvrdili, že už od pátku nemá horečku a cítí se lépe. O víkendu nemocnici na chvíli opustil, aby z opancéřovaného vozu pozdravil davy svých příznivců. V pondělí večer (6. října) vojenskou nemocnici opustil a vzkázal, že chce brzy pokračovat v předvolební kampani. Trump v nemocnici dostával kromě remdesiviru také experimentální lék REGN-COV2, který byl v té době v poslední, třetí fázi klinického testování. V pondělí 12. října 2020 uvedl prezidentův lékař Sean Conley, že test Donalda Trumpa na koronavirus byl několik dní po sobě negativní. Podle Conleyho už tak prezident není nakažlivý. O den později se vrátil do víru kampaně a vystoupil na předvolebním mýtinku.

Prezidentské volby USA 2020

Volby prezidenta Spojených států amerických se konaly v úterý 3. listopadu 2020 a Trump v nich usiloval o znovuzvolení. Jeho protivníkem byl Joe Biden Biden získal zhruba o 4 miliony více hlasů než Trump a podařilo se mu získat více než 270 volitelů. V lednu 2020 nahradí Trumpa v úřadu amerického prezidenta.

Články