Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Diego Armando Maradona byl argentinský fotbalista a trenér tamní fotbalové reprezentace. Narodil se 30. října 1960 v Lanúsu u Buenos Aires. Všeobecně byl považován za jednoho z nejlepších a nejtalentovanějších světových hráčů historie. Zemřel 25. listopadu 2020 ve věku 60 let. Příčinou jeho úmrtí bylo selhání srdce.

Kariéra

S národním týmem Argentiny zvítězil ve finále Mistrovství světa hráčů do 20 let v Japonsku (1979, navíc se díky skvělému výkonu stal Fotbalistou roku Jižní Ameriky, což v následujících letech ještě pětkrát zopakoval), ovšem na MS mužů ve Španělsku 1982 zástupy fanoušků zklamal, když se v nejdůležitějších zápasech nedokázal prosadit. Na mexickém MS 1986 ovšem zazářil v nejlepší formě a především jeho zásluhou slavila Argentina vítězství. Na MS 1990 v Itálii pak skončila stříbrná.

Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů

Debut v profesionální soutěži zažil v týmu Argentinos Juniors v říjnu 1976, deset dní před svými šestnáctými narozeninami. V tomto klubu hrál do roku 1981, poté přestoupil do Bocy Juniors (1995 až 1997) .

Po MS 1982 se přesunul do španělského FC Barcelona (do 1984). Následně působil v SSC Neapol (do 1991, zde získal dva tituly mistra 1. italské fotbalové ligy a jeden triumf v Italském superpoháru

Odtud odešel ne za zcela standardních okolností. Důvodem byla pozitivní dopingová zkouška a následující patnáctiměsíční distanc. Přestoupil do španělské Sevilly FC (1992–1993) a následně argentinského CA Newell's Old Boys (1993). Zdejší působení zakončil skandálem na MS 1994 v USA, kdy namátková dopingová kontrola ukázala, že opět užíval zakázané látky. Proto si po dvou zápasech na zmíněné vrcholné sportovní akci musel balit kufry, FIFA ho navíc potrestala dalším patnáctiměsíčním zákazem startů na fotbalových akcích.

Na MS celkem odehrál 21 zápasů a vstřelil 8 branek.

Od roku 1994 trénoval argentinský Club de Gimnasia y Esgrima La Plata

Během kariéry jej doprovázela nejen obrovská sláva, ale i závislost na kokainu nadváha, vědomé lži (např. tzv. Boží ruka při čtvrtfinálovém zápase s Anglií na MS 1986 na Aztéckém stadionu a kontakty se zločineckým podsvětím.

Osobní život

Vyrůstal ve Villa Fiorito, chudinské čtvrti Buenos Aires Byl pátým z osmi dětí svého otce Diega a matky Dalmy.

Oficiálně se stal otcem pěti dětí. Mezi ně patří i Giannana (exmanželka útočníka Manchesteru City Sergia Agüera), její sestra Dalma (obě nechal po rozvodu v opatrovnictví matky Claudie Villafane), syn Diego a nejmladší (narozený 2013) Diego Fernando, kterého měl ze vztahu s Veronicou Ojedao.

Během pětiletého "ozdravného“ pobytu na Kubě (2000 až 2005, léčil se zde z drogové závislosti zplodil další tři potomky, přičemž ke dvěma (synovi a dceři) se přiznal, až když ho soud označil za otce.

Krátce po oslavě svých 60. narozenin podstoupil podle argentinského listu Clarín operaci mozku, na kterém se vytvořila krevní sraženina. Dva týdny po propuštění z nemocnice mu selhalo srdce, čemuž nakonec 25. listopadu 2020 podlehl

Články