Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Český zpěvák David Stypka se narodil 21. července 1979 ve Frýdku-Místku. Zemřel 9. ledna 2021 na rakovinu slinivky spojenou s komplikacemi s nákazou nemocí Covid-19.

Nejznámější písničky

Kariéra

David Stypka pocházel z vesnice Dobré u Frýdku-Místku. Vystudoval gymnázium ve Frýdku-Místku a působil jako novinář v regionálních novinách, prodával svíčky a také různé zboží na festivalech. Po několika letech u novin se pustil do jejich výroby i z jiného úhlu - pracoval jako sazeč a grafik. Dlouhodobě spolupracoval například s časopisem Pěstounovi.

Na moravské hudební scéně se pohyboval od poloviny 90. let v kapelách MGH a Najzar. V roce 2009 začal produkovat tzv. wake-up songy, tj. písně napsané a nahrané ihned po probuzení. V roce 2014 vydal se svou kapelou Bandjeez album nazvané Čaruj ve stylu jazz-rocku. Slávu i uznání si získal jeho úspěšný duet s populární zpěvačkou Ewou Farnou s názvem Dobré ráno, milá.

V roce 2016 napsal na text Michala Horáčka titulní píseň k filmu Děda zpívanou Františkem Segradem.

I přesto, že byl David Stypka opravdu talentovaný, tak někteří lidé až do března roku 2018 neměli ani ponětí, o koho jde.

Tři nominace na hudebních cenách Anděl 2017 situaci změnily. Ucházel se o cenu v kategoriích Interpret roku, Album roku a Skladba roku - právě za duet s Ewou Farnou. Nakonec dokázal proměnit jednu nominaci a stal se Interpretem roku.

Osobní život

David Stypka měl 3 děti. Bojoval s rakovinou slinivky. V létě roku 2019 mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, podstoupil operaci a bezmála půl roku chemoterapií. Právě na rakovinu slinivky v kombinaci s koronavirem zemřel.

Profily na sociálních sítích

Články