Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Česká herečka Daniela Kolářová se narodila 21. září 1946 v Chebu.

Nejznámější role

Dětství a začátek kariéry

Dětství strávila v Karlových Varech, kde udělala své první divadelní krůčky. Když studovala na tamějším gymnáziu, hrála ve studentském divadle. Po karlovarském gymnáziu začala v roce 1964 studovat na DAMU v Praze, kde se seznámila se svým budoucím manželem Jiřím Ornestem. Jejími dalšími spolužáky byli například Hana Maciuchová, Ladislav Potměšil a Ivan Vyskočil.

Ještě než dokončila studium, dočkala se velké role ve filmu režiséra Hynka Bočana Soukromá vichřice (1967). V té době se objevila v seriálu Sňatky z rozumu.

Kariéra

Když v roce 1968 absolvovala, nastoupila do angažmá v Divadle S. K. Neumanna. O tři roky později se pak stala členkou Divadla na Vinohradech. Hrála také v pražském Divadle Komedie, Švandově divadle či Divadle Na zábradlí.

Slávu ji přinesl film a televize. Velká divácká obliba přišla s rolemi v komediích Na samotě u lesa, Kulový blesk a dále pak v seriálech Taková normální rodinka či Nemocnice na kraji města.

Často hrála po boku Jaromíra Hanzlíka spolu s ním se objevila ve snímcích Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem, Slasti otce vlasti a dalších.

Hrála také ve filmech režiséra Jana Svěráka Obecná škola, Akumulátor 1, Tmavomodrý svět a Vratné lahve.

Daniela Kolářová se zazářila ve stovce filmů a televizních snímků a třech desítkách seriálů. V roce 2018 získala na Febiofestu cenu Kristián za celoživotní mistrovství. Její herecká dráha je bohatá na zajímavé filmové i televizní role, sama se však považuje spíše za herečku divadelní. Za ztvárnění postavy matky v inscenaci Thomase Bernharda U cíle v pražském Divadle Komedie získala v roce 2005 Cenu Alfréda Radoka.

Osobní život

V osmadvaceti letech se provdala za herce a režiséra Divadla Na Zábradlí Jiřího Ornesta Z jejich manželství vzešli synové Šimon a Matěj. Šimon Ornest je hudebník a manažer skupiny The Tap Tap.

Po 14 letech manželství se Kolářová s Ornestem kvůli jeho nevěře rozhodlo rozvést. V polovině 90. let se však dali znovu dohromady, a dokonce se podruhé vzali. Jiří Ornest zemřel v dubnu 2017 na karcinom močového měchýře.

Na začátku 90. let to zkoušela Kolářová v politice. V letech 1990 až 1992 byla poslankyní České národní rady. Je známá také tím, že se věnuje charitě. Stala se například předsedkyní nadace Duha, která pečuje o mentálně postižené dospělé lidi.

Články