Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Český zpěvák a skladatel Daniel Landa se narodil 4. listopadu 1968 v Praze. Je známý také pod přezdívkou Žito 44 Není pouze hudebníkem, ale také amatérským bojovníkem Muay Thai automobilovým závodníkem a hercem.

Nejznámější písničky

Kariéra

V roce 1987 založil Dan spolu s Davidem Matáskem Jakubem Malečkem a Martinem Limburským skinheadskou kapelu Orlík Kapela byla podrobována tvrdé kritice a obviňována z rasismu a fašismu. Rozpadla se v roce 1992.

Landa se vydal na sólovou dráhu, která byla úspěšná. Jako první vydal v roce 1993 desku Valčík, po které následovalo o dva roky později album Chíply dobrý víly. V roce 1997 se na pultech objevil Pozdrav z fronty, v roce 1998 Smrtihlav a rok později deska Konec. V roce 2000 si pak jeho fanoušci mohli pořídit výběrové album Best of Landa. Tím jeho sólovou dráha neskončila, v roce 2002 přidal desku 9mm argumentů.

V červnu 2009 vydal své dlouho očekávané třinácté sólové album Nigredo.

Společně se svou manželkou napsal v roce 1996 muzikál Krysař, ve kterém si zahrál hlavní roli. Krysař slavil úspěch nejen v České republice, ale také v Německu, Rakousku a na Slovensku. Dalším jeho počinem se stal muzikál Tajemství. K dalším jeho muzikálům patří Touha, toho jeho dílo bylo uváděno v divadle Kalich. Touha vznikla na základě filmu Kvaska, který režírovala jeho žena.

Daniel se podílel také na scénáři k filmu Tacho který režírovala jeho manželka Mirjam Landa Snímek je z prostředí závodů rallye.

Ztvárnil také hlavní roli ve slavném muzikálu Dracula Hrál i v muzikálu Tajemství. Na divadle hrál v dramatu O myších a lidech.

Daniel Landa je činný nejen v hudební a filmové oblasti, ale také ve sportu. Od roku 1996 závodil v autokrosu a v roce 2001 se začal věnovat rallye.

Jako herec působí je příležitostně. Účinkoval v českých filmech - Proč? Černí baroni a v německém seriálu Alles ausser Mord pro televizní stanici PRO7.

Osobní život

Jeho rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě. Daniela byl vychováván matkou, s otcem měl údajně až do dospělosti špatný vztah. V roce 1988 vystudoval hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři.

V roce 1990 se oženil s tehdejší studentkou režie na FAMU Mirjam Müller se kterou má tři dcery – starší Anastázie se narodila v roce 1998 a dvojčata Rozálii a Roxanu přišla na svět roku 2003.

Profily na sociálních sítích

Články