Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Dalajláma (či dalajlama) je považován za duchovního (dříve i politického) vůdce Tibeťanů

Jeho tradiční sídlo se nachází ve Lhase (hlavní město Tibetu konkrétně zdejším paláci Potála Každý dalajláma je těmi, kteří ho uznávají, považován za reinkarnaci toho předchozího.

Tento titul byl poprvé udělen mongolským vládcem Altanem-chánem v 16. století.

Samotné slovo dalajláma se skládá ze dvou částí: mongolského dalaj (oceán) a láma (či lama), což je tibetský ekvivalent termínu guru Slovní spojení tak doslova znamená oceánský láma, tedy láma, jehož moudrost a ctnost jsou hluboké jako oceán. V přeneseném slova smyslu bývá titul překládán jako oceán moudrosti.

Po smrti je v příhodné době ustanovena komise, jejímž úkolem je vyhledávání dalajlámova nového zrození. Místo, kde mají mniši hledat, může dalajláma za svého života ještě blíže sám určit, například formou zvláštních znamení.

Jakmile komise nalezne dítě, které považuje za vtělení zesnulého, je toto podrobeno zvláštním zkouškám. Pokud je úspěšně složí, je odňato rodině a vychováváno v klášteře, kde se mu dostane vzdělání a dalších náležitostí potřebných pro výkon funkce.

Slavnostně je do ní ovšem uvedeno (= intronizováno až po završení studií, v jejich průběhu za něj vládne regent.

Současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho (narozen 1935) je nucen žít od roku 1959 v exilu konkrétně indickém městě Dharamsale

Důsledkem velmi nejisté politické situace v Tibetu kdy čínská strana výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí této své provincie, se nechal opakovaně slyšet, že k jeho příštímu zrození může dojít i mimo tuto zemi..

Také připustil, že se už v příštích letech zrodit více nemusí (čili bude posledním reinkarnovaným v linii a následně dočasně odejde do jiných světů), případně že jeho příštím zrozením může být i žena. Je též možné, že jeho nástupce bude vybrán čistě demokratickými cestami, tedy volbou podle schopností. V takovém případě by se však již jednalo čistě o představitele tibetského národa.

V ledna 1990 jej, ještě do tehdejšího Československa pozval prezident Václav Havel 14. dalajlama Tändzin Gjamccho následně desetkrát navštívil i Českou republiku prozatím naposledy roku 2016.

Při této příležitosti většinou pořádá různá vystoupení a přednášky. Roku 2004 byl hostem pořadu Na plovárně 2016 Hyde Parku Civilizace Jeho přítomnost vyvolávala protestní reakce zejména u českých komunistů a u čínských představitelů.

V říjnu 2016 byl tehdejší premiér Bohuslav Sobotka jedním ze signatářů Prohlášení čtyř o územní celistvosti Čínské lidové republiky Vzniklo v reakci na setkání ministra kultury Daniela Hermana právě s dalajlámou. Prohlášení bylo kritizováno mnohými politiky, novináři i širokou veřejností.

Články