Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Dagmar Pecková je česká operní pěvkyně, mezzosopranistka. Narodila se 4. dubna 1961 v Medlešicích (část Chrudimi).

Nejznámější skladby

Kariéra

Absolvovala Pražskou konzervatoř a operní studium v Drážďanech. Vystřídala angažmá v tamní Semperově opeře a Státní opeře v Berlíně, představila se též v řadě dalších významných světových scén (Stuttgart, Ženeva, Mnichov, San Francisco, Paříž, Barcelona aj.) včetně londýnské Královské opery Covent Garden.

V rámci své koncertní činnosti vystupuje na pódiích ve Vídni, Madridu, Londýně, Tokiu, Curychu, Montrealu, Moskvě a řadě dalších měst. Zpívala též v newyorské Carnegie Hall. Opakovaně se objevuje na prestižních mezinárodních hudebních festivalech jako Edinburg International Festival, Salzburger Festspiele, Pražské jaro nebo Schleswig-Holstein Music Festival (zde byla 2014 rezidenční umělkyní)

Spolupracovala či spolupracuje s Českou filharmonií i řadou světově proslulých dirigentů (Jiří Bělohlávek, Sir Charles Mackerras, Richard Hickox, Libor Pešek atd.). Mezi její nejvýznamnější nahrávky patří CD s áriemi Gustava Mahlera a Wolfganga Amadea Mozarta.

2000 obdržela Cenu Thálie v oboru Opera za roli Carmen v inscenaci pražského Národního divadla.

Osobní život

Jejím prvním manželem byl hudební publicista Jiří Vejvoda. Syna Theodora (1997) má ovšem s violoncellistou Aleš Kaspříkem. V současnosti je vdaná za německého hudebníka Klause Schiessera, s nímž má dceru Dorotheu (2001).

Články