Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Česká herečka, zpěvačka a moderátorka Dagmar Patrasová, která je známá jako Dáda, se narodila 27. dubna 1956 v Praze.

Nejznámější role

Narodila se do umělecké rodiny. Její otec Karel Patras byl harfistou České filharmonie, její matka Věra Patrasová byla zpěvačkou filharmonického sboru. Dagmar odmalička navštěvovala hodiny klavíru a zpívala v dětském sboru. Vystudovala na Státní konzervatoři hru na klavír a kytaru. Ještě během studií se zúčastnila konkurzu do divadla Semafor kam byla po absolutoriu přijata. Byla členkou skupiny kolem Jiřího Suchého Hrála mj. v Kytici, Smutku bláznivých panen, Kdyby tisíc klarinetů a dalších.

Jejím filmovým debutem byla role studentky v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras ve které hrála, když jí bylo 17 let.

Výrazně na sebe upozornila rolí Marty Vaňkové v kriminálce Smrt stopařek kde se před kamerou sešla s Janou Nagyovou S tou si poté zahrála také v pohádkovém seriálu Václava Vorlíčka Arabela Záporná role princezny Xénie byla odrazovým můstkem její kariéry.

Zaujala také rolí Emilie Fernandez v seriálu Návštěvníci. Diváci si ji též mohou vybavit z úspěšných pohádek jako například Koloběžka první, O princezně, která ráčkovala či Jak se mele babí hněv.

Na začátku 90. let si zopakovala roli princezny Xénie v seriále Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.

Její kariéra zpívající herečky se začala postupně zaměřovat na nejmenší publikum. Moderovala pořady pro děti Studio kamarád Kuřátka Kouzelná školka či Pohádková neděle

Osobní život

Se svým nastávajícím manželem saxofonistou a klarinetistou Felixem Slováčkem se potkala v pořadu Sejdeme se na výsluní, který v 80. letech vysílala Československá televize. Slováček přišel tehdy s nápadem, že by Patrasová mohla natočit album dětských písniček. Dostalo název Pasu, pasu písničky.

Felix Slováček a Dagmar Patrasová se vzali v roce 1983. Mají spolu dceru Annu Slováčkovou ( 22. srpen 1995) a syna Felixe Slováčka mladšího-jr ( 14. září 1983).

Anna Slováčková se stala zpěvačkou a moderátorkou, Felix Slováček mladší je po otci saxofonista a klarinetista.

Manžel Dagmar Patrasové se v roce 2015 seznámil s výtvarnicí Lucií Gelemovou Navzdory tomu, že je mezi nimi čtyřicetiletý věkový rozdíl, se stali milenci. Felix Slováček a Dagmar Patrasová se však nerozvedli.

Články