Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Česká herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová (rozená Veškrnová) se narodila 22. března 1953 v Brně-Židenicích.

V roce 1997 se stala manželkou tehdejšího prezidenta Václava Havla a první dámou České republiky. Od roku 2016 používá jméno Dagmar Havlová-Veškrnová.

Nejznámější filmy

Jejím otcem byl hudební skladatel Karel Veškrna, jejím strýcem pak kněz podzemní církve Vladimír Julián Veškrna. Dagmar - toho času Veškrnová - vystudovala státní konzervatoř v Brně. Svou hereckou premiéru měla ve hře Broučci, kde hrála Verunku. Bylo jí tehdy 14 let a jak sama přiznává, byl to jeden z důvodů, proč se hlásila v Brně na konzervatoř. Zakončila ji maturitou a dále se hlásila na brněnskou JAMU. Dostala se a jedním z přijatých byl i její budoucí manžel Radvít Novák.

V roce 1975 na JAMU absolvovala a získala titul magistra umění (MgA.). V Brně hrála v Divadle na provázku. Po přestěhování do Prahy pak dostala angažmá v Divadle Jiřího Wolkera a účinkovala i v Semaforu. Od roku 1979 pak v Divadle na Vinohradech. Tamní angažmá přerušila po svatbě s Václavem Havlem. V roce 2005 se po 11leté pauze na tamní divadelní prkna opět vrátila v divadelní hře Israele Horovitze Chvíle pravdy. Definitivním divadelním návratem na prkna vinohradského divadla byla role zchudlé šlechtičny Raněvské v Čechovově hře Višňový sad. Nyní je stálou členkou Divadla na Vinohradech.

Ve filmu si zahrála poprvé v roce 1974 - v komedii Juraje Herze Holky z porcelánu. Komediální talent využila ve spoustě dalších filmů. Umí ale i vážnější role. Celkem natočila přes 60 filmů a zhruba 250 televizních inscenací. Zahrála si i v mnoha seriálech (Sanitka 2 Život na zámku Hříchy pro diváky detektivek Bylo nás pět Cirkus Humberto Rozpaky kuchaře Svatopluka Návštěvníci Nemocnice na kraji města

Dagmar Havlová byla nominována na Českého lva 2020 jako nejlepší herečka v hlavní roli za film Vlastníci

Osobní život

Z prvního manželství má Dagmar Havlová dceru Ninu, vdanou Smitovou (* 1976), soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1. Miluje psy, konkrétně boxery.

Má o pět let starší sestru Evu, která bývala také slavnou divadelní herečkou. Kvůli zdravotním problémům ale musela kariéru přerušit a nyní se věnuje propagaci zdravého životního stylu.

4. ledna 1997 se na žižkovské radnici provdala za tehdejšího prezidenta Václava Havla. Neuplynul tehdy ještě ani rok od smrti jeho předchozí ženy Olgy Havlové Stála mu věrně po boku v dobách, kdy ho zrazovalo zdraví i v radostných momentech. Založili spolu Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

V roce 2001 se stala jedinou majitelkou památkově chráněné vyhlídkové restaurace Terasy na pražském Barrandově.Nemovitost vložila do společnosti Barrandovské terasy, a.s.Roku 2003 prodala část akcií nejmenovanému kupci.

Články