Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Clint Eastwood je americký producent, režisér a herec narozený 31. května 1930 v San Franciscu (USA

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Narodil se v rodině knihkupce, měl sestru Jean. S příchodem hospodářské krize byl jeho otec nucen hledat zaměstnání v různých kalifornských městech, takže celá rodina cestovala s ním.

Když se později usadili, Clint absolvoval Oakland Technical High School. Od roku 1948 se živil mj. jako pastevec, dřevorubec, topič v ocelárně, dodavatel pro benzínové čerpací stanice, hrál i na klavír v různých barech a kavárnách. Posléze narukoval do armády jako plavecký instruktor. Po návratu z vojenské služby vystudoval obchodní školu v Los Angeles

V polovině padesátých let 20. století se začal objevovat v malých rolích druhořadých filmů společnosti Universal Jednalo se převážně o levné westerny, dobrodružné snímky, horory a sci-fi. Současně se svými filmovými začátky si ještě vydělával na živobytí dodáváním plaveckých bazénů a jako osobní strážce.

Po podpisu smlouvy se studiem 20th Century Fox byl obsazen do hlavní role seriálu Rawhide (Surová kůže), ve kterém mezi lety 1959–1966 hrál postavu kovboje Rawdy Yatese.

Proslulost a světovou popularitu ovšem získal až svým účinkováním v tzv. spaghetti westernové dolarové trilogii režiséra Sergia Leoneho

V roce 1968 založil vlastní produkční společnost Malpaso.

Kromě pěti Oscarů (za nejlepší film, režii i celoživotní dílo) byl během kariéry několikrát poctěn udělením dalších významných cen, např. Rytíře krásných umění (1985) ve Francii, nebo Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga (1995) za soustavně vysokou kvalitu filmové produkce. Za celoživotní dílo získal rovněž Zlatý glóbus (1988), Césara (1998), cenu na MFF v Benátkách (2000) i BAFTA (2006).

Osobní život

Angažoval se rovněž společensky, v letech 1986-88 byl starostou kalifornského města Carmel, jehož je obyvatelem.

Za svého dosavadního života byl v letech 1953–1979 ženatý s Maggie Johnson, s níž má syna Kylea (jazzový hudebník) a dceru Alison (režisérka a modelka).

Další potomky má z nemanželských vztahů: s kaskadérkou Roxane Tunis dceru Kimber, s letuškou Jacelyn Reeves syna Scotta a dceru Kathryn, s Frances Fisher pak dceru Francescu.

Podruhé se oženil roku 1996 a to s televizní moderátorkou Dinou Ruiz , s níž má dceru Morgan. Tento vztah byl po vzájemné přátelské dohodě ukončen roku 2013.

Články