Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Francouzský módní návrhář Christian Dior se narodil 21. leden 1905 ve francouzském městě Granville v Normandii. Patřil mezi přední světové módní návrháře. Zemřel 24. října 1957 ve věku 52 let v italském městě Montecatini.

Kariéra

Dior studoval mezinárodní vztahy a diplomacii na Institut d'études politiques de Paris, po dokončení školy se však začal živit jako galerista. Svou kariéru započal jako pouliční prodejce svých vlastních nakreslených návrhů,

Svůj módní dům založil v roce 1946 v Paříži a během následujících 12 let se mu podařilo rozšířit své podnikatelské aktivity do 15 zemí a zaměstnat na dva tisíce lidí.

V roce 1947 uvedl svůj New Look, díky kterému se proslavil. New Look byl revolucí v dámském odívání a znovu učinil z Paříže centrum světové módy. Ačkoliv jsou v dnešní době jeho střihy vnímané jako absolutní klasika, v době jejich vzniku šlo o absolutní revoluci. Pro „New Look“ byly charakteristické krátké kabátky, vosí pas a široké sukně. Vše bylo doplněné obrovskými klobouky, dlouhými rukavicemi, hedvábnými květinami a lodičkami na vysokém podpatku.

Dior měl cit nejen pro módu ale také pro vůně. Jako první vytvořil vůni Miss Dior. Další v pořadí byla vůně Diorama. Doslova převrat ve světě vůní nastal v roce 1953, kdy Dior představil novou vůni Eau de Cologne Fraiche. Jednalo se o první unisex vůni v historii.

Uvedl vůni založenou na vůni konvalinek, která byla pojmenována Diorissimo. V 60. letech pak představil Eau Sauvage, což byla kompletní péče pro pány (parfém, voda před i po holení, pudr, balzám a mýdlo).

Články