Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) je chatbot spuštěný firmou OpenAI v listopadu 2022 a využívající umělou inteligenci k chatování. Je postaven na rodině velkých jazykových modelů GPT-3 a vyladěn s využitím techniky transfer learning. Má svoji webovou stránku a může být také využíván softwarem třetích stran​.

Byl spuštěn jako prototyp 30. listopadu 2022 a rychle si získal pozornost pro své podrobné a dobře formulované odpovědi v mnoha oblastech. Podle slovního zadání může například psát počítačové programy, poezii nebo obchodní korespondenci. Dokázal by dokonce i složit přijímací zkoušky na právnickou fakultu.

Z toho důvodu (a obav týkajících se plagiátorství) byla možnost jeho využívání na některých vysokých školách výrazně omezena, případně zcela zakázána, například na indické univerzitě v Bengalúru. Další uvažují o skládání veškerých zkoušek pod dohledem a častěji psanou formou pomocí tužky a papíru.

Hodnocení

Odpovědi ChatGPT jsou ve srovnání s jinými chatboty rozsáhlé, rozmanité a jazykově poměrně správné. Poskytované informace však nemusejí být vždy pravdivé, odpovídat skutečnému stavu věcí a mohou být tedy zavádějící, ale i zcela smyšlené. Proto je nutné jejich ověřování i z jiných informačních zdrojů.

Rovněž nemůže poskytnout nejaktuálnější informace, protože data, z nichž čerpá, jsou omezena rokem 2021 (stav k lednu 2023).

Zatím se rovněž potýká s potížemi při zpracováním matematických úloh, protože ty vyžadují logické myšlení a abstrakci. Má tendenci spoléhat se na naučené modely + předem dané algoritmy a není zatím schopen pochopit matematiku na hlubší úrovni (jako člověk). Ke zlepšení těchto schopností každopádně došlo po 30. lednu 2023, kdy byl proveden upgrade systému.

Rizika

Protože GPT-3, na němž je ChatGPT založen, čerpalo data pro učení z internetu, který na řadě stránek obsahuje nenávistný obsah, bylo nutné naučit chatbota tyto projevy rozpoznávat a filtrovat. Společnost OpenAI proto posílala od roku 2021 úryvky vybraných textů do africké Keni k vyhodnocení. Najatí zaměstnanci dostávali plat v rozpětí 1,32 až 2 USD za hodinu, přičemž jeden z nich svou činnost popsal jako mučení, neboť byl vystaven textům násilné povahy. Další si stěžovali na nemožnost provést duševní hygienu na sezeních, protože na ně byl vyvíjen tlak ohledně vyhodnocení 150 až 250 pasáží textu za devítihodinou směnu.

S jeho užíváním jsou rovněž spojeny obavy o soukromí uživatelů a bezpečí údajů, které se do chatbota vkládají.

Školství

ChatGPT v něm může hrát důležitou roli, např. při kritickém myšlení, protože ne všechny informace, které poskytne, jsou pravdivé (viz výše). Lze jej rovněž použít k výuce jazyků.

Zároveň se očekává, že v budoucnu se systémy umělé inteligence stanou součástí nástrojů, které budeme běžně používat, a legitimním cílem škol by mělo být naučit se s nimi pracovat.

ChatGPT+

Je placenou verze chatbota ChatGPT, která by měla poskytovat rychlejší odpovědi, rozpoznávat sarkasmus a ironii a rozumět hlubšímu významu zprávy či konverzace. Na základě toho by měl reagovat vhodněji a přesvědčivěji.