Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Český rozhlas (ČRo) je veřejnoprávní instituce provozující celoplošné rozhlasové vysílání na území České republiky.

Zřízen byl s účinností od 1. ledna 1992 zákonem o Českém rozhlasu, který byl Českou národní radou přijat 7. listopadu 1991. Stanovuje rámec jeho fungování, včetně plnění úkolů veřejné služby v oblasti rozhlasového vysílání a způsobu financování.

Jako médium veřejné služby má zajišťovat všem občanům přístup k informacím, kultuře, vzdělání a zábavě. Působí jako nástupce předchozího státního Československého rozhlasu.

Vysílá na 12 celoplošných a 14 regionálních stanicích (sídlí v krajských městech), včetně zahraničního vysílání na objednávku státu. Sídlí v Praze v budově ve Vinohradské třídě.

Historie

Pravidelné rozhlasové vysílání bylo v Československu zahájeno 18. května 1923 soukromou společností Radiojournal, kterou od roku 1925 vlastnil z 51 % (skrze Československou poštu stát. Československo se tak po Velké Británii, kde tamní BBC začala vysílat 1922, stalo druhou evropskou zemí, která měla řádné rozhlasové vysílání.

Stanice

Všechny vysílají prostřednictvím internetového streamu, většina digitálně přes DAB+ a DVB, část analogově přes pozemní vysílače.

V plánu je spuštění stanice ČRo Lidovka, která se má věnovat folklóru a dechové hudbě.

Regionální stanice

Vysílají každodenně od 5:00 do 19:00 hodin (ČRo Brno, Plzeň a Ostrava do 19:30) s několika přestávkami. V těch + večer a v noci jsou celoplošně vysílány pořady středočeského ČRo Region.

Bývalé stanice

  • Český rozhlas 6
  • Rádio Česko
  • Leonardo
  • Sport
  • Rádio Retro

Kontrolní orgány

Tím, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření jeho programů, je Rada Českého rozhlasu.

Institut ombudsmana Českého rozhlasu byl zřízen v květnu 2016, posluchači mu mohou předávat podněty k činnosti instituce. Vysvětluje fungování ČRo jako veřejnoprávního média a hájí oprávněné zájmy posluchačů. Od okamžiku vzniku tohoto postu jej zastává Milan Pokorný (1961).

Vedení

V čele ČRo stojí generální ředitel, který je volen Radou ČRo na funkční období šesti let. Od 2016 je jím René Zavoral (1976). Ve druhé polovině roku 2020 činil jeho měsíční plat 192 000 Kč. Jako půlroční odměnu mu může Rada ČRo odsouhlasit navíc bonus až ve výši trojnásobku měsíčního platu.

Seznam generálních ředitelů

Nejvyšší management dále tvoří ředitel regionálního vysílání, ředitel zpravodajství, ředitel programu, ředitel výroby, ředitel nových médií, ředitel techniky a správy, ředitel Kanceláře generálního ředitele, ředitel komunikace, marketingu a obchodu, ředitel ekonomiky a ředitel Symfonického orchestru ČRo.

Koncesionářské poplatky

Od 1. ledna 2008 je v ČR stanovena měsíční výše rozhlasových poplatků na 45 Kč (dříve 37 Kč). Černý posluchač je v případě odhalení povinen kromě dlužných poplatků zaplatit také přirážku 5 000 Kč za nenahlášený rozhlasový přijímač. Nehrazení poplatků je navíc trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 240 trestního zákoníku.

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu

Články