Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Český lev 2024, vztahující se k uplynulému roku, bude 31. ročníkem předávání cen České filmové a televizní akademie (ČFTA). Opět se tak stane v přímém přenosu České televize z Dvořákovy síně pražského Rudolfina, a to 9. března 2024.

Slavnostním ceremoniálem bude provázet herec, hudebník a moderátor Marek Eben (1957), průběh večera bude stejně jako v předchozích letech v rukou režiséra Michaela Čecha (1967).

Nominace - 31. ČESKÝ LEV

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM

  • Bratři – producent Petr Bílek
  • Němá tajemství – producent Jiří Tuček
  • Přišla v noci – producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon
  • Dvořáček
  • Tancuj Matyldo – producentka Nataša Slavíková
  • Úsvit – producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

  • BLIX NOT BOMBS – režie Greta Stocklassa – producenti Radovan Síbrt, Alžběta Karásková
  • Moje nebe je horší než tvoje peklo – režie Kateřina Dudová – producent Vojtěch Komrzý
  • Návštěvníci – režie Veronika Lišková – producentky Kristýna Michálek Květová, Martina Netíková
  • Velké nic – režie Vít Klusák, Marika Pecháčková – producenti Vít Klusák, Filip Remunda, Pavla Klimešová
  • Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek – producent Jan Macola

NEJLEPŠÍ REŽIE

  • Bratři – Tomáš Mašín
  • Němá tajemství – Tomáš Mašín
  • Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
  • Tancuj Matyldo – Petr Slavík
  • Úsvit – Matěj Chlupáček

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI

  • Bratři – Tatiana Dyková Vilhelmová
  • Němá tajemství – Jana Plodková
  • Přišla v noci – Simona Peková
  • Tancuj Matyldo – Regina Rázlová
  • Úsvit – Eliška Křenková

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI

  • Bratři – Oskar Hes
  • Bratři – Jan Nedbal
  • Citlivý člověk – David Prachař
  • Tancuj Matyldo – Karel Roden
  • Volha – Kryštof Hádek

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI

  • Bratři – Karolína Lea Nováková
  • Její tělo – Denisa Barešová
  • Němá tajemství – Milena Steinmasslová
  • Přišla v noci – Annette Nesvadbová
  • Úsvit – Martha Issová

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI

  • Bod obnovy – Václav Neužil
  • Bratři – Stefan Konarske
  • Přišla v noci – Jiří Rendl
  • Tancuj Matyldo – Antonio Šoposki
  • Volha – Tomáš Jeřábek

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

  • Bratři – Marek Epstein
  • Němá tajemství – Alice Nellis
  • Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
  • Tancuj Matyldo – Nataša Slavíková, Petr Slavík
  • Úsvit – Miro Šifra

NEJLEPŠÍ KAMERA

  • Bod obnovy – Filip Marek
  • Bratři – Friede Clausz
  • Citlivý člověk – Dušan Husár
  • Němá tajemství – Anna Smoroňová
  • Úsvit – Martin Douba

NEJLEPŠÍ STŘIH

  • Bod obnovy – Jarosław Kamiński
  • Bratři – Petr Turyna
  • Němá tajemství – Michal Hýka, Filip De Pina
  • Přišla v noci – Jakub Vansa
  • Úsvit – Pavel Hrdlička

NEJLEPŠÍ ZVUK

  • Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
  • Bratři – David Titěra, Viktor Ekrt
  • Přišla v noci – Michaela Patríková
  • Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Péter Benjámin Lukács
  • Úsvit – Pavel Rejholec, Peter Hilčanský, Tomáš Zůbek

NEJLEPŠÍ HUDBA

  • Bod obnovy – Jan Šléška
  • Bratři – Karel Havlíček
  • Citlivý člověk – Jonatan Pjoni Pastirčák
  • Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
  • Úsvit – Simon Goff

NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE

  • Bod obnovy – Ondřej Lipenský
  • Bratři – Milan Býček
  • Citlivý člověk – Stella Šonková
  • Úsvit – Henrich Boráros
  • Volha – Jan Vlasák

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

  • Bod obnovy – Ivan Stekla, Eliška Krejzová
  • Bratři – Ján Kocman
  • Služka – Katarína Štrbová Bieliková
  • Úsvit – Jarmila Dunděrová
  • Volha – Vladimíra Pachl Fomínová

NEJLEPŠÍ MASKY

  • Bod obnovy – Vladimír Wittgruber
  • Bratři – Adéla Anděla Bursová
  • Citlivý člověk – Andrea Štrbová
  • Úsvit – Lenka Nosková, Martin Jankovič
  • Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE

  • Cesta do tmy – hlavní tvůrce Jiří Svoboda – hlavní producentka Veronika Slámová
  • Docent – hlavní tvůrce Jiří Strach – hlavní producentka Jiřina Budíková
  • Matematika zločinu – hlavní tvůrce Peter Bebjak – hlavní producenti Iva Kašpárková Jestřábová,
  • Rastislav Šesták, Peter Bebjak

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL

  • #annaismissing – hlavní tvůrce Pavel Soukup ml. – hlavní producenti Vratislav Šlajer, Jakub Košťál, Milan Kuchynka
  • Dobré ráno, Brno! – hlavní tvůrce Jan Prušinovský – hlavní producenti Michal Reitler, Matěj Stehlík
  • Volha – hlavní tvůrce Jan Pachl – hlavní producent Josef Viewegh

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

  • Deniska umřela – režie, výtvarník Philippe Kastner – producent Tomáš Šimon
  • Electra – režie Daria Kashcheeva – producenti Zuzana Křivková, Martin Vandas – výtvarník Marek Špitálský
  • Tonda, Slávka a kouzelné světlo – režie, výtvarník Filip Pošivač – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM

  • Atestace – režie Jan Hecht – producent Marek Dusil
  • Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra – producentka Alžběta Málková
  • Osmý den – režie Petr Pylypčuk – producenti Kryštof Burda, Tomáš Pertold

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena

  • Deniska umřela – režie Philippe Kastner
  • Doprovázení – režie Vojtěch Konečný
  • Electra – režie Daria Kashcheeva
  • Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra
  • Osmý den – režie Petr Pylypčuk

PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ

  • Bratři – 15 nominací
  • Úsvit – 12 nominací
  • Bod obnovy – 8 nominací
  • Přišla v noci – 8 nominací
  • Němá tajemství – 7 nominací
  • Tancuj Matyldo – 7 nominací
  • Volha – 6 nominací
  • Citlivý člověk – 5 nominací
  • Tonda, Slávka a kouzelné světlo – 2 nominace

Hlasování akademiků o nominacích pro ceny ČFTA odstartovalo 1. prosince 2023. O sošky Českého lva se utká celkem 86 snímků i televizních děl, které splňují premiérové uvedení v roce 2023.

Akademici budou posuzovali 33 celovečerních filmů hraných i 15 dokumentárních, které vybrala předvýběrová komise. O lví sošku se také uchází 6 televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů uvedených na televizních obrazovkách nebo internetu.

Ceny jsou udíleny ve 21 statutárních kategoriích.

  1. nejlepší celovečerní hraný film
  2. nejlepší režie
  3. nejlepší scénář
  4. nejlepší kamera
  5. nejlepší hudba
  6. nejlepší střih
  7. nejlepší zvuk
  8. nejlepší scénografie
  9. nejlepší kostýmy
  10. nejlepší masky
  11. nejlepší herečka v hlavní roli
  12. nejlepší herec v hlavní roli
  13. nejlepší herečka ve vedlejší roli
  14. nejlepší herec ve vedlejší roli
  15. nejlepší dokumentární film
  16. nejlepší televizní film nebo minisérie
  17. nejlepší televizní seriál
  18. nejlepší animovaný film
  19. nejlepší krátký film
  20. mimořádný přínos české kinematografii
  21. mimořádný počin v oblasti audiovize

V rámci slavnostního večera je též pravidelně předáváno ocenění pro nejlepší studentský film.

Konečné nominace budou vyhlášeny 15. ledna 2024 rovněž v přímém přenosu České televize.

Partneři

Tím generálním je dlouhodobě minerální voda Magnesia společnosti Mattoni 1873. Hlavním partnerem innogy, primárním mediálním opět Česká televize.


Posuzované celovečerní hrané filmy

Poslední ročníky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální kanál na YouTube

Články