Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Prestižní česká filmová cena Český lev je udělována od již od roku 1993. Porota, která rozhoduje rozhoduje o jednotlivých vítězstvích v různých kategoriích se skládá z členů České filmové a televizní akademie (ČFTA).

Členové poroty složení z režisérů, kritiků, producentů, herců a dalších filmových odborníků hodnotí celovečerní české filmy, koprodukce, nebo audiovizuální díla. Aby byla různá audiovizuální díla zařazena, musí mít premiéru mezi 1. lednem a 31. prosincem uplynulého roku.

Odborná porota kterou tvoří akademici nominují v prvním kole nominují filmy a tvůrce hned v několika kategoriích. Všechny nominace na Českého lva jsou vyhlášeny s velkým předstihem na tiskové konferenci.

Udílení cen Český lev je považováno za jednu z nejprestižnějších událostí. Od roku 2014 navrhuje vítěznou sošku designér Jakub Berdych.

Největší skandály na Českém lvu

 • Největší skandál zaznamenal Český lev v roce 2015 kdy se na předávání cen objevil falešný Jim Carrey Falešného dvojníka nebyli schopni poznat ani sami pořadatelé, což byla opravdu velká ostuda. Ve skutečnosti se jednalo o najatého herce jménem Hari Zinhasovič.
 • Celou eskapádu měl na svědomí český internetový bavič Kamil Bartošek, známý jako Kazma Lucie Výborná která předávání prestižních cen uváděla, byla od prvních chvil velmi nepříjemně vykolejená. Celonárodní ostudy si všimla i zahraniční média.

  • Ani následující rok se Český lev 2016 neobešel bez pořádného pozdvižení. O trapas se tentokrát postaral herec Marek Daniel kterého mohou diváci znát například z filmu Kancléř Blaník, kde hraje postavu lobbisty Tondy Blaníka.
  • Herci se totiž v zákulisí stala nehoda. Upustil sošku Českého lva, která bohužel po pádu nezůstala bez újmy a rozlétla se na malé kousky. Marek Daniel následně přiznal, že se jednalo o jeho nešikovnost.

   • Českého lva 2017 uváděla moderátorka Adéla Banášová ve slovenském jazyce, což si vysloužilo od televizních diváků velkou kritiku. Nechápali, proč by českou filmovou prestižní cenu měla uvádět Slovenka.
   • Sama Adéla Banášová uvedla, že se jedná o skandál, ale ona pouze dělala svoji práci.

Články