Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Předávání cen Anděl za rok 2021 se bude konat 27. dubna 2022 v pražském Veletržním paláci. Nejvíce nominací má zpěvačka Ewa Farna, získala čtyři. Členové České hudební akademie (ČHA) ji za album Umami nominovali v kategoriích Album a Sólová interpretka. Singl Tělo se může stát skladbou a videoklipem roku. Po třech nominacích získali Vladimír Mišík a jeho nahrávka Noční obraz a zesnulý David Stypka, jehož album Dýchej dokončili po zpěvákově smrti spoluhráči z kapely Bandjeez.

Ceny Anděl - historie

Ceny Anděl jsou hudebními cenami České hudební akademie, které se udílejí od roku 1991. Anděl se uděluje po vzoru amerických Grammy. Od roku 1997 cenu symbolizuje soška anděla, který má rozepjatá křídla a hraje na lesní roh. Autorem sošky je akademický sochař Jaroslav Róna.

V letech 1992 a 1995 nesly ceny název Gramy, v roce 1996 pak Česká Gramy. Označení Anděl se poprvé objevilo v roce 2001.

Rekordmanem je zpěvačka Lucie Bílá, která získala cenu celkem 14x (z toho 7x jako zpěvačka, 3x v kategorii skladba, 3x v kategorii videoklip a jednou v kategorii album. Na paty jí šlape Dan Bárta, která má celkem třináct cen (10x v kategorii zpěvák).


Články