Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Ceny Anděl jsou hudebními cenami České hudební akademie, které se udílejí od roku 1991. Anděl se uděluje po vzoru amerických Grammy. Od roku 1997 cenu symbolizuje soška anděla, který má rozepjatá křídla a hraje na lesní roh. Autorem sošky je akademický sochař Jaroslav Róna.

V letech 1992 a 1995 nesly ceny název Gramy, v roce 1996 pak Česká Gramy. Označení Anděl se poprvé objevilo v roce 2001.

Rekordmanem je zpěvačka Lucie Bílá, která získala cenu celkem 14x (z toho 7x jako zpěvačka, 3x v kategorii skladba, 3x v kategorii videoklip a jednou v kategorii album. Na paty jí šlape Dan Bárta, která má celkem třináct cen (10x v kategorii zpěvák).

Ceny Anděl 2022

Předávání cen Anděl za rok 2021 se bude konat 27. dubna 2022 v pražském Veletržním paláci. Nejvíce nominací má zpěvačka Ewa Farna, získala čtyři. Členové České hudební akademie (ČHA) ji za album Umami nominovali v kategoriích Album a Sólová interpretka. Singl Tělo se může stát skladbou a videoklipem roku. Po třech nominacích získali Vladimír Mišík a jeho nahrávka Noční obraz a zesnulý David Stypka, jehož album Dýchej dokončili po zpěvákově smrti spoluhráči z kapely Bandjeez.

Ceny Anděl 2021

Ceny Anděl za rok 2020 byly uděleny 29. května 2021. Slavnostní ceremoniál 30. ročníku hudebních cen odvysílala v přímém přenosu Česká televize. Předávání cen stejně jako předchozí rok moderovala zpěvačka Ewa Farna.

Nominace na ceny Anděl za rok 2020

Favoritkou roku 2020 je zpěvačka Lenka Dusilová, která získala čtyři nominace. Akademiky zaujala svou pátou sólovou deskou Řeka.

V prestižní kategorii Album je Dusilová nominována společně s písničkářem Jaromírem Nohavicou, který zaujal deskou Máma mi na krk dala klíč, a Tata Bojs s albem Jedna Nula. Ze stejné trojice interpretů budou akademici ve druhém kole hlasování vybírat také v kategorii Skladba.

Tata Bojs i Jaromír Nohavica mají po třech nominacích, uspěli dále v kategoriích Skupina a Sólový interpret. Po dvou nominacích získala mladá písničkářka Amelie Siba za výraznou debutovou desku Dye My Hair. Také rappeři Viktor Sheen a Yzomandias mohou slavit hned dva nominační úspěchy, a to díky kategoriím Rap a Videoklip.

Články