Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Francouzská herečka Catherine Deneuve se narodila 22. října 1943 v Paříži.

Nejznámější filmy

Kariéra

Catherine Deneuve se narodila do herecké rodiny. Původně chtěla být módní návrhářkou, nakonec se z ní však stala velká hvězda filmového plátna. Poprvé na sebe výrazněji upozornila v muzikálu Paraplíčka ze Cherbourgu (1964), který získal Velkou cenou Filmového festivalu v Cannes. Poprvé se před kamerou mihla už v roce 1957.

Když se Catherine začínala herecky prosazovat, byla její starší sestra Françoise Dorléac již uznávanou herečkou. Françoise Dorléac tragicky zahynula v roce 1967.

V roce 1965 hrála Catherine Deneuve ve filmu Romana Polanského Hnus Právě tento psychothriller odstartoval pro Catherine Deneuve sérii poněkud zvláštních rolí. Její klíčové role byly spojeny se sexualitou. Catherine Deneuve jim dávala svou chladnou smyslnost. Objevila se v mnoha filmech, které vyvolaly ve své době senzaci. Například ve snímku Kráska dne který se stal v jejím životě pomyslným mezníkem.

V roce 1969 se objevila po boku Jean-Paula Belmonda Siréna od Mississippi

Ve své době šokovala také rolemi lesbiček (například film Écoute voir… z roku 1979). Zaujala i rolí bisexuálního upíra v americkém thrilleru Hlad (1983).

Ačkoliv se proslavila už v 60. letech, její kariéra pokračovala napříč dalšími desetiletími. Filmovou hvězdou je i ve třetím tisíciletí, kdy se objevila například ve filmech Tanec v temnotách režiséra Larse von Triera a 8 žen režiséra Françoise Ozona. Rok co rok se rozrůstá její filmografie o nové a nové filmy. Například v roce 2017 jich přibylo hned pět.

Catherine Deneuve je držitelkou celé řady ocenění. Prvního Césara (francouzské filmové ocenění, které od roku 1976 uděluje Filmová umělecká akademie) pro nejlepší herečku získala v roce 1981 za film Poslední metro. Dalšího pak v roce 1993 za film Indočína. Během své kariéry byla na tuto cenu mnohokrát nominována. Například v roce 2016 za film Hlavu vzhůru!

Za herecký výkon ve filmu Indočína byla v roce 1993 nominována také na Oscara V roce 2002 získala Evropskou filmovou cenu za film 8 žen. Za tento film má také Stříbrného medvěda z Berlinale Z roku 2005 pak má Čestnou palmu z Filmového festivalu v Cannes.

V roce 1985 propůjčila tvář soše Marianne, která symbolizuje republikánskou tradici Francie.

Osobní život

Na začátku své kariéry v první polovině 60. let žila Catherine Deneuve s režisérem Rogerem Vadimem, který ji v roce 1963 obsadil do svého filmu. Ve stejném roce se jim narodil syn Christian Vadim, z kterého se stal také herec. Vztah s otcem jejího prvního syna však dlouho nevydržel. V roce 1965 se Catherine provdala za fotografa Davida Baileyho, se kterým po dva roky žila, poté se manželé rozešli. Manželství bylo definitivně rozvedeno až v roce 1972. Znovu už se pak nikdy neprovdala.

V první polovině 70. let byl jejím partnerem italský filmový herec Marcello Mastroianni, byla s ním v letech 1971 až 1975 a měli spolu dceru Chiaru Mastroianni, která se stala herečkou a zpěvačkou.

Jejími dalšími partnery byli irský režisér Hugh Johnson (1982–1983) a francouzský režisér Pierre Lescure (1984–1991).

Články