Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Australský pravicový extremista Brenton Tarrant je jedním z pachatelů teroristického útoku na Novém Zélandu z poloviny března 2019. Při útoku na dvě mešity ve městě Christchurch bylo zastřeleno 51 lidí, dalších 50 utrpělo zranění. Jednalo se o nejhorší násilný čin, který byl kdy na Novém Zélandu spáchán.

Na konci srpna 2020 poslal soud atentátníka Tarranta na doživotí do vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Na Novém Zélandu se jedná o výjimečný trest. Tarrant je prvním člověkem, který k němu byl kdy odsouzen.

"Vaše zločiny jsou tak strašné, že i když budete do smrti uvězněn, nebude to dost na potřebný trest a odsouzení. Podle mého soudu žádnou lítost s oběťmi nepociťujete," uvedl soudce Cameron Mander na adresu australského pravicového extremisty.

Teroristický útok na Novém Zélandu

15. března 2019 spolu s dalšími útočníky vystříleli dvě mešity ve městě Christchurch (v překladu Křesťanský kostel). Při útoku zemřelo 51 muslimů, dalších 50 věřících, které teroristé zastihli při modlitbě, bylo zraněno. Celkem se v mešitách Al Noor A Linwood nacházelo v době útoku přibližně 300 lidí.

Policie zadržela tři muže a jednu ženu. V jejich autě zajistila výbušniny. Brenton Tarrant byl obviněn z vraždy. Celý útok natáčel a živě ho přenášel na sociálních sítích. Video bylo staženo a Facebook a Instagram zrušili jeho účet. Tarrant před střelbou zveřejnil 74stránkový manifest, ve kterém vysvětluje své pohnutky a motivaci k činu.

Naše země nikdy nebude jejich zemí. Naše domovy patří nám a dokud budou bílí muži žít, tak muslimové nikdy nepřevezmou nad naší zemí moc a nikdy naše lidi nenahradí, píše v něm Tarrant. … Tohle dělám proto, abych pomstil stovky, dokonce i tisíce mrtvých, kteří v Evropě kdy kvůli přistěhovalcům zemřeli. Abych pomstil otroky, kteří byli v Evropě zotročeni muslimy. Mstím se za ty, kteří v Evropě zemřeli kvůli teroristickým útokům ze strany muslimů. Chci snížit počet muslimských přistěhovalců v Evropě, dodává.

Kdo je Brenton Tarrant?

V době útoku mu bylo 28 let. V minulosti pracoval jako osobní trenér v severním Novém Jižním Walesu ve městě Grafton. Poté cestoval po Asii a Evropě.

Články