Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Bratři jsou českým historickým snímkem nominovaným na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film roku 2023. Bude uveden pří příležitosti výročí 70 let od útěku skupiny bratří Mašínů za železnou oponu v říjnu 1953.

Tento příběh dlouhodobě vyvolává rozporuplné pocity a podobné to nejspíše bude také u tohoto snímku, který zpracovává jeden z největších příběhů studené války s mottem „Hrdinové nebo vrazi?“

Česká filmová a televizní akademie, stojící za udílením Českých lvů, vybírala při hlasování akademiků z 12 českých hraných a dokumentárních filmů.

Slavnostní předávání 96. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd se plánuje na 10. března 2024.

Premiéra: 26. října 2023
Režie: Tomáš Mašín
Scénář: Marek Epstein

Obsazení: herci a postavy

Obsah filmu Bratři

Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako osud skupiny kolem bratří Mašínů, kteří se postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Pokusila se navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného 1942 nacisty. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí – v Československu dva příslušníci Sboru národní bezpečnosti a pokladník, v Německé demokratické republice tři policisté.

Film mapuje roky života jejich členů po druhé světové válce až po útěk ústící ve štvanici trvající měsíc se ztrátami na stranách pronásledovaných i pronásledovatelů. Pouze oba Mašínové a jejich kamarád Paumer se do Západního Berlína nakonec dostali, komunisté se však pomstili na jejich rodinách.

Zajímavosti

Režisér Mašín (1966), připravující snímek asi deset let, je vzdálený příbuzný bratrů Mašínů. Jeho prapradědeček byl bratrem dědy, tedy prastrýcem odbojářů.

První klapka natáčení padla 4. srpna 2022, dotočeno bylo na konci listopadu téhož roku.

Josef Mašín si se zmíněným režisérem prošel trasu útěku bývalým východním Německem. S jeho zesnulým bratrem Ctiradem se ovšem tvůrce snímku osobně nesetkal.

Oficiální trailer

Články