Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Americký oscarový herec Brad Pitt, rodným jménem William Bradley Pitt, se narodil 18. prosince 1963 v americkém státě Oklahoma.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Slavný americký herec vyrůstal v missourijském Springfieldu s dalšími dvěma sourozenci. Aktivně se věnoval golfu, plavání, tenisu a hrával ve školních muzikálech. Mimo to byl také členem školní studentské rady. Začal studovat žurnalistiku, grafický a reklamní design na University of Missouri. Těsně před dokončením studií zanechal a vydal se do Los Angeles, aby účinkoval v jednom televizním seriálu. Poté prošel řadou profesí (prodavač zmrzliny, hlídač parkoviště, maskot ad.), aby si vydělal na herecké kurzy. Začal se objevovat v reklamách a snažil se dostat do filmu.

Objevoval se v méně známých seriálech a toužil po hlavních rolích. Přelom přišel po účinkování ve Spáčích a především po životopisném dramatu Sedm let v Tibetu kde hrál hlavní roli, rakouského horolezce Heinricha Harrera. Do konce devadesátých let Pitt ukázal své herecké nadání ještě v romantickém dramatu Seznamte se, Joe Black komedii V kůži Johna Malkoviche a thrilleru Klub rváčů V roce 2000 si zahrál v Podfu(c)ku Spy Game a Dannyho parťácích Pak přišlo pár méně úspěšných let. Návrat se konal až v roce 2004 při pokračování Dannyho parťáků a rolí Achilla v historickém filmu Troja

V následujících letech účinkoval ve filmech slavných režisérů ve filmech Babel (2006), Po přečtení spalte (2008) a v Hanebných panchartech (2009). Nominaci na Zlatý globus a na Oscara mu vynesla hlavní role v Podivuhodném příběhu Benjamina Buttona (2009) a stejně i film Moneyball (2011). V roce 2013 si zahrál v historickém filmu 12 let v řetězech a ve sci-fi Světová válka Z.

Nevěnuje se čistě jen herecké profesi, je také filmovým producentem a výkonným producentem. Stojí za padesáti hranými filmy a deseti seriály.

Velká herecká výzva přišla od režiséra Quentina Tarantina který mu nabídl roli Cliffa Bootha ve filmu Tenkrát v Hollywoodu který pojednává o skutečné události. Konkrétně o vražedném běsnění Mansonovy rodiny v Hollywoodu před 50 lety Ve filmu si zahrál po boku Leonarda DiCapria (Brad hraje jeho kaskadéra) a Margot Robbie. Za herecký výkon ve vedlejší foli v tomto filmy, který měl premiéru v srpnu 2019, získal Pitt Zlatý glóbus a konečně se za něj dočkal svého prvního Oscara za herecký výkon.

Osobní život

V letech 2000–2005 byl ženatý s herečkou Jennifer Aniston

Jeho další životní partnerkou se poté stala herečka Angelina Jolie se kterou se sblížil při natáčení filmu Pan a paní Smithovi (Mr. and Mrs Smith). Přijal za vlastní její dvě adoptované děti Maddoxe a Zaharu, společně adoptovali Paxe-Thiena, v roce 2006 se jim narodila dcera Shiloh Nouvel a později dvojčata Knox a Vivienne. Všech 6 jejich dětí se zúčastnilo jejich svatebního obřadu, který se konal 23.srpna 2014 v jižní Francii zámek Miraval. Dva roky po svatbě, v září 2016 podala Angelina Jolie návrh na rozvod. Jejich manželství bylo rozvedeno o dva a půl roky později, na jaře 2019.

V roce 2020 začal randit s modelkou Nicole Poturalski

Články