Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Český (nebo spíše moravský) herec, scénárista, dramatik, režisér a mim Boleslav Polívka se narodil 31. července 1949 ve Vizovicích u Zlína.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Vystudoval brněnskou JAMU a v roce 1972 spoluzaložil Divadlo Husa na provázku. V roce 1993 si v Brně založil vlastní Divadlo Bolka Polívky Tam uplatnil mimo jiné své nadání pro pantomimu. Inspiroval se klauniádou, komedií dell´arte i filmovou groteskou. Bolek Polívka ale exceloval i ve filmu a televizi, a to jak v rolích komediálních, tak dramatických.

Za roli faráře Holého ve filmu Zapomenuté světlo získal Českého lva a cenu za herecký výkon na MFF Karlovy Vary v roce 1997. Druhého Českého lva dostal za roli ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Je oblíbeným hercem režisérky Věry Chytilové pod jejíž taktovkou ztvárnil několik rolí např. v komedii Kalamita (1981), ve filmovém přepisu vlastní divadelní hry Šašek a královna z roku 1987 nebo v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Znají ho i televizní diváci, nezapomenutelné jsou pořady Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Jedna jeho scénka z Manéže z roku 1993, kdy sám sebe pasoval na doživotního valašského krále, stála u zrodu úspěšného projektu pro podporu cestovního ruchu Valašské království. Bolek Polívka byl dlouhou dobu tváří tohoto projektu.

Podnikání

Několik let se pyšnil farmou v Olšanech u Vyškova, kde pořádal mnoho seancí, happeningů, kulturních a recesistických akcí, např. mistrovství světa v házení flinty do žita. Na počátku roku 2013 ale Krajský obchodní soud v Brně poslal farmu kvůli osmimilionovému dluhu do úpadku. Pohledávky vystoupaly na rekordní sumu 56 milionů korun, z toho 11,6 milionů tvořily dotace z EU. Posléze byla prodána v dražbě soukromé firmě, která za ni nakonec nezaplatila, protože Polívka prodal okolní pozemky s přístupovou cestou svému známému Alexandru Seidlovi. Herec tak čelil insolvenčnímu řízení.

Osobní život

Bolkovou první ženou byla Stanislava Polívková, s níž má dceru Kamilu. Následoval vztah s herečkou Evelynou Steimarovou, která patřila i k přítelkyním Karla Gotta Z jejich lásky se narodila dcera Anna dnes už také slavná herečka. Patnáct let žil s francouzskou herečkou Chantal Poullain jež mu porodila syna Vladimíra který se také potatil. S poslední partnerkou Marcelou Černou má tři potomky – Marianu, Jana a Františka Antonína.

Články